Tatuazhe nga lulet më të rëndësishme japoneze

Shumë lule japoneze, por vetëm disa janë zgjedhur të jenë pjesë e tatuazheve të shkëlqyera. Kjo është arsyeja pse sot ne do t'ju tregojmë një përzgjedhje të tyre dhe natyrisht, kuptimet e tyre të mëdha. Lule gjithmonë kanë simbolikën e tyre dhe për shumë vite, ne i kemi përdorur ato për të shprehur ndjenjat.

Pra, kur flasim për tatuazhe lulesh, nuk mund të mbeteshim pas. gjuha e luleve, thuhet se do të zhvillohet në Lindje. Pak nga pak ajo përhapet, por kuptimet e saj të mëdha dhe mesazhet e fshehura ruhen gjithmonë. Sot i zbulojmë më poshtë!

Lulet më të shikuara japoneze në tatuazhe

Kultura japoneze si dhe traditat e saj janë të lidhura ngushtë me natyrën. Prandaj nuk është për t'u habitur që lulet janë një pjesë kryesore e të gjithave. Shume here, kuptimet janë të lidhura me besimet fetare, por pa dyshim, kur bëhet fjalë për të bërë një tatuazh me lule japoneze, ne gjithmonë mund t'i japim asaj një kuptim të ri dhe ta personalizojmë atë.

lulja Lotus

Një nga lulet më të admiruara dhe më të kërkuara në këtë tatuazh është lulja Lotus. Isshtë një nga simbolet e shkëlqyera për Budizmin, pasi thuhet se përfaqëson jetën e Budës. Një jetë e shënuar nga vështirësi, por ende, ka arritur të kapërcehet. Pra, lulja e lotusit ka një kuptim të luftës, si dhe përsosjen dhe të vërtetën. Ne nuk mund të harrojmë se një nga kuptimet e tij të mëdha është edhe pastërtia midis trupit dhe shpirtit. Sigurisht, gjithashtu janë gjetur kuptime të tilla si bukuria dhe eleganca.

lule qershie

Lule qershie është një tjetër nga lulet japoneze më të admiruara. Në këtë rast, mbase kjo është për shkak të një kombinimi të ngjyrave të tij dhe gjithashtu pranisë së saj të shkurtër. Mund të shihet vetëm në një kohë mjaft të shkurtër të vitit. Diçka që është gjithmonë pak e trishtuar sepse bukuria e saj përmbyt çdo vend. Pra, kuptimi i tij është i lidhur me këtë proces. Sa e shkurtër është jeta, kalimi i shpejtë i kohës ose bukuria femërore, si dhe besnikëria.

Bozhure

Pa dyshim, bozhure gjithashtu na përmbyt me ngjyrat e saj të shkëlqyera. Përsëri bukuria e luleve është mbledhur në gjithçka lloji i tatuazheve. Përveç kësaj, megjithëse zakonisht janë midis modeleve të mëdha, ka shumë pjesë të trupit që janë të gatshme t'i veshin ato. Në këtë rast, ne po flasim për kuptimin e një lule të tillë si bozhure. Konsiderohet si një lule e pasurisë dhe bollëkut, si dhe fat i mirë.

Sigurisht, ajo gjithashtu ka kuptime më befasuese. Thuhet se gjithashtu është një simbol i marrjes së rreziqeve. Diçka si të përpiqesh të arrish sfida të caktuara në jetë. Ndoshta është sepse përsëri është se kjo lule gjithashtu mbart një kuptim më të fshehur për jetën dhe kohën e shkurtër që ne mund ta shijojmë atë.

Lule Amaryllis

Edhe pse shpesh dyshimi mund të lindë, tatuazhet me lule nuk janë vetëm për gratë. Ju gjithmonë mund të zgjidhni një dizajn të kombinuar që ka më shumë personalitet, por ku këto janë gjithashtu të integruara. Tani është radha e të ashtuquajturës lule Amaryllis. Thuhet se një nga kuptimet e para që i është dhënë është ai i ndrojtjes.

Sigurisht, ekziston edhe një disi ndryshe. Fitorja është kuptimi i madh i lules Amaryllis. Sqarojmë se nuk është vetëm sinonim i luftës ose konfrontimeve, por që mund të çohet në fusha të tjera të jetës sonë. Kështu që kur pyesim për simbolikën e saj na mbetet përkushtimi dhe përkushtimi.

Bambu

Edhe pse bambu është një bimë, nga kjo mbijnë gjithashtu lule mjaft tërheqëse. Sigurisht, si e tillë, ajo duhej të ishte ndër zgjedhjet tona të luleve japoneze. Rëndësia e kësaj bime është jetike për kulturën e saj. Përveç kësaj, kur bëhet fjalë për tatuazhe, mund të themi se ai ka një kuptim të shkëlqyeshëm: jetëgjatësinë.

Megjithëse shohim se si kërcelli i saj tenton të përkulet, ai nuk prishet. Pra, është një nga simbolet më të fortë dhe më të qëndrueshëm. Prandaj ne mund ta përvetësojmë këtë kuptim nëse jemi duke menduar ta mbajmë atë në trup. gjithashtu mundet simbolizojnë rrugën e jetëssi dhe forcën. Cili është i preferuari juaj nga të gjithë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.