Tatuazhet më të mira japoneze në botë

krahu japonez bardh e zi për tatuazh

Tatuazhet japoneze janë ekspresive dhe të guximshme, prandaj janë bërë një stil i vlerësuar në të gjithë botën.Ngjyrat e ndezura dhe hijet interesante i bëjnë dizajnet tuaja tërheqëse dhe emocionuese. Imazhet e përdorura janë zakonisht një mënyrë për të nderuar folklorin ose traditën e Japonisë. Modelet më të zakonshme bazohen në qenie mitologjike, si dragonjtë ose feniksi, natyra, kafshët dhe e mbinatyrshme.

Sado e vlerësuar kjo teknikë, ajo u mbulua me shumë polemika. Grupi mafioz Yakuza është sinonim i artit të trupit. Anëtarët e saj bëjnë tatuazhe në të gjithë trupin e tyre për të treguar forcën dhe përkushtimin e tyre. Per kete arsye, Në Japoni, tatuazhet mbartin një stigmë të madhe.. Megjithatë, ne do të shohim se në çfarë konsiston kjo teknikë kaq e admiruar nga të gjithë.

Cilat janë tatuazhet tradicionale japoneze?

Tatuazhet tradicionale japoneze njihen gjithashtu si Irezumi. Është një teknikë e lashtë tatuazhi dhe shumë e pasur në simbolikë. Arti i trupit zakonisht përbëhet nga disa tema të ndryshme, të cilat mund të frymëzohen nga folklori ose tradita. Imazhet e zakonshme në këto tatuazhe janë peshqit oki, dragonj, geisha ose lule.

Stili japonez është i ndryshëm e të identifikueshme nga ngjyrat e tyre të gjalla dhe temat që përdorin. Pavarësisht konotacioneve negative që kishin këto lloj tatuazhesh, ato janë bërë shumë të njohura në të gjithë botën. Megjithatë, është thelbësore të dihet se disa imazhe mund të konsiderohen fyese, të tilla si tatuazhet e imazheve fetare ose që ka të ngjarë të interpretojnë histori të errëta.

Çfarë është një tatuazh Yakuza?

mbrapa yakuza dragon hannya

Tatuazhet japoneze janë shumë të bukura dhe ekspresive, por kanë një reputacion mjaft të keq për shkak të marrëdhënies së tyre me bandën mafioze Yakuza. Kjo bandë kriminale është e njohur për mbulimin e trupit të tyre me tatuazhe pasi është një mënyrë për t'i shënuar anëtarët e tyre për gjithë jetën. Është një mënyrë për të treguar besnikërinë dhe aftësinë tuaj për të përballuar dhimbjen.. Në të kaluarën, tatuazhet në Japoni ishin të paligjshme, gjë që ishte një arsye tjetër që kriminelët t'i adoptonin ato. Duke pasur parasysh këtë, duhet të dini gjithashtu se në shekullin e XNUMX-të disa Yakuza nuk bëjnë tatuazhe të gjithë trupin e tyre, sepse kjo e bën më të lehtë për ta të përzihen me pjesën tjetër të shoqërisë.

Ngjyra në tatuazhet japoneze

Edhe pse dizajnet në tatuazhet japoneze janë shumë të rëndësishme, po ashtu edhe ngjyra. Ka tatuazhe japoneze që kombinojnë të zezën dhe grinë, por pjesa më e habitshme dhe e identifikueshme e kësaj teknike është shkëlqimi. Ka disa skema ngjyrash për të zgjedhur, në varësi të temës së zgjedhur, dhe secila prej tyre ka një simbolikë të ndryshme. Për shembull, një peshk i zi oki lidhet me maskulinitetin, fatkeqësinë dhe këmbënguljen, ndërsa një dragua jeshil është i lidhur me natyrën.

Le të shohim, pra, ngjyrat më domethënëse në tatuazhet japoneze:

Tattoo Neotradicionale Japoneze

(Burim).

 • Rojo. Është një nga ngjyrat më të gjalla të përdorura në tatuazhe. Gjeni japonez përfaqëson shumë gjëra, si forca, pasioni dhe gjaku. Faltoret dhe tempujt mund të lyhen me të kuqe, dhe ngjyra përfshihet në ngjarje të rëndësishme dhe madje shfaqet në flamurin e tyre kombëtar. Besohet gjithashtu se largon shpirtrat e këqij dhe mund të simbolizojë paqen dhe suksesin financiar.
 • Azul. Blu është një ngjyrë e njohur për veshjet japoneze dhe shpesh vishen në vendin e punës. Kjo ngjyrë mund të lidhet me punën e palodhur, besnikërinë dhe pranimin.
 • I zi. Është një ngjyrë e njohur për tatuazhet. Shkronjat zakonisht bëhen me bojë të zezë dhe shoqërohen me mister ose zi. Është një nuancë intensive, shpesh shihet si mashkullore dhe ka një histori të pasur në tatuazhe. Në varësi të dizajnit të zgjedhur, ai mund të ketë edhe më shumë kuptim. Për shembull, një dragua i zi simbolizon mençurinë, dhe një mace me të njëjtën ngjyrë mund të largojë të keqen.
 • Blanco. E bardha është një ngjyrë e shenjtë në Japoni. Mund të përfaqësojë zinë dhe vdekjen, si dhe pastërtinë, paqen dhe ndershmërinë. Për disa, ajo shoqërohet me fillime të reja dhe lidhje me botën shpirtërore. Në tatuazhe, ai krijon një kontrast tërheqës kur shtrohet me të zezë ose gri dhe është një mënyrë delikate për të shtuar më shumë detaje.
 • Violeta. Vjollca ose vjollca është një ngjyrë mahnitëse për artin e trupit, sepse është shumë e ndritshme, plus është e rëndësishme në Japoni. Në këtë vend, vjollca ose vjollca lidhet me mbretërinë dhe forcën. Ishte një nga ngjyrat më të shtrenjta për t'u prodhuar, kjo është arsyeja pse ishte kaq e çmuar. Ishte një ngjyrë që rezervohej vetëm për ata që mund ta përballonin.
 • U ngrit. Roza është një ngjyrë e lidhur me fuqinë femërore, bukurinë dhe shëndetin e mirë. Në artin japonez përdoret zakonisht me lule qershie. Është një ngjyrë e shkëlqyer për t'u theksuar dhe për t'i shtuar pak shkëlqim tatuazhit tuaj.
 • E gjelbër. Kjo ngjyrë përfaqëson natyrën dhe jetën. Në Japoni, ajo shoqërohet gjithashtu me energji dhe vitalitet.
 • Amarillo. Është ngjyra e ngrohtësisë, gëzimit dhe prosperitetit. Ka pak ngjyra aq të mahnitshme sa kjo. Është gjithashtu një simbol i dritës së diellit. Në disa zona të Tokës së Diellit që po lind, ajo konsiderohet një ngjyrë e shenjtë, ndërsa në të tjera ka një lidhje negative. Mund të jetë një plotësues i shumë motiveve si lule apo dragonj. Për një liqen tjetër, ari është i lidhur me fuqinë dhe perënditë, kështu që është një ngjyrë popullore për të dekoruar faltoret dhe tempujt.

Modelet e njohura të tatuazheve japoneze

Macja

Macet janë të lidhura me pasurinë dhe fatin e mirë, kështu që ato janë të shkëlqyera për t'u veshur në lëkurën tuaj. Ka disa mënyra për të hartuar një tatuazh mace. Ndërsa disa njerëz përdorin qasjen më tradicionale, të tjerë mund të zgjedhin motive të vlerësuara në kulturën japoneze. Nga ushqimi, rrobat, këmbanat apo fenerët e kuq. Është thelbësore të mos jeni fyes me dizajnin tuaj dhe është gjithmonë më mirë të shmangni imazhet e shenjta dhe fetare. Gjëja më e këshillueshme është që gjithmonë të respektohet teknika nga origjina e saj kulturore.

Lule qershie

Lulet e qershisë janë një nga lulet më të bukura dhe ngjyra e tyre e bukur rozë i bën ato një shtesë perfekte për çdo peizazh. Të lule qershie Ka një jetë shumë të shkurtër, gjë që e bën lulëzimin e tij simbol të jetës dhe kalimtarit. Sezoni i lulëzimit të qershisë është një arsye për të festuar në Japoni, prandaj mund të shoqërohet me gëzim. Kjo lule lidhet edhe me forcën dhe këmbënguljen dhe është një imazh i zakonshëm në Irezumi, për bukurinë dhe simbolikën e saj.

Lule zambak uji

Lulja e zambakut është një nga më të rëndësishmet në kulturën japoneze. Ato zakonisht përfshihen në skenat ujore ose përfaqësohen vetëm. Kjo lule e bukur rritet në ujëra të turbullta dhe shumë njerëz frymëzohen duke i parë ato. Lulja e zambakut ju kujton se kur jeta është e vështirë, ju ende mund të gjeni bukurinë në të. Një mënyrë tjetër për të interpretuar simbolikën e saj është si një mënyrë për të mos hequr dorë kurrë dhe për të vazhduar të këmbëngulësh.

lule bozhure

Kjo lule e bukur simbolizon prosperitetin dhe fatin e mirë, por është e lidhur edhe me jetën, këmbënguljen, guximin dhe nderin. Zakonisht bëhet tatuazh si i vetëm dhe i shoqëruar nga arsye të tjera si geisha apo vinçi.

Re

Retë japoneze janë bravë të guximshme që njihen si Kumo. Ato mund të bëhen tatuazhe vetëm ose si mbushje me imazhe të tjera. Retë simbolizojnë admirimin për natyrën. Ata janë gjithashtu një simbol i ideve të rëndësishme, maskulinitetit, impermanencës dhe ndryshimit.

Vinçi

Vinçi ka një rëndësi të madhe në Japoni. Konsiderohet si simbol i paqes dhe shpresës. Konsiderohet si një krijesë e botës tjetër, duke e bërë atë një zog shumë të respektuar dhe të admiruar. Ky zog mund të sjellë fat dhe fat të mirë, por gjithashtu përfaqëson jetëgjatësinë dhe mençurinë. Dizajni zakonisht është i detajuar dhe përfshin motive të tjera si dielli ose lulet. 

Demoni

Tatuazhet e demonëve zakonisht kanë një kuptim shumë interesant. Imazhi më popullor është Oni, një lloj ogre ose demon që është pjesë e folklorit japonez. Mund të përfaqësojë ekuilibrin midis së mirës dhe së keqes. Mund të shihet si një kujtesë se aktet e dëmshme nuk do të mbeten pa u ndëshkuar. Ishte gjithashtu e zakonshme të përfaqësoje një demon për të frikësuar njerëzit e tjerë.

Dragoi

Tatuazhet e dragoit janë disa nga modelet më të njohura. Kjo krijesë mitike ka një rëndësi të madhe në kulturën japoneze dhe përfaqëson trimërinë, forcën dhe mençurinë. Ka shumë ngjyra për të zgjedhur, secila me kuptimin e vet të ndryshëm. E zeza lidhet me mençurinë dhe e gjelbra me natyrën, ndërsa dragonjtë e verdhë janë fisnikë.

gruaja japoneze

Geishat janë pjesë e historisë së Japonisë. Këto gra janë të lidhura me atraktivitetin, feminitetin dhe hirin. Një tatuazh i një geishe, ose gruaje japoneze, është një tatuazh për burra dhe gra. Ai përfaqëson përsosmërinë, respektin dhe bukurinë intensive. Ajo shihet gjithashtu si një simbol i kulturës japoneze.

peshku koi

Këta peshq përfaqësojnë forcën, suksesin, arritjen, vendosmërinë dhe fatin e mirë, ndër të tjera. Në artin japonez të tatuazheve, kjo është një nga imazhet më të njohura për shkak të rëndësisë dhe simbolizmit të saj. Në varësi të ngjyrës, kuptimi i saj mund të ndryshojë. Për shembull, e kuqja përfaqëson dashurinë, fuqinë dhe amësinë, ndërsa e zeza shoqërohet me fatkeqësi dhe përpjekje për sukses.

Maskë

Maskat japoneze zakonisht lidhen me një lloj teatri tradicional japonez, i cili u shpall një trashëgimi kulturore jomateriale e njerëzimit në vitin 2001. Maska më e përfaqësuar në tatuazhet japoneze është Hannya. Është një maskë që simbolizon fatin e mirë dhe përdoret për të shmangur të keqen. Megjithatë, kjo maskë ka një histori të veçantë pasi përfaqëson imazhin e një femre aq të konsumuar nga pasioni dhe dashuria sa imazhi i saj është bërë monstruoz. Ky interpretim është i përshtatshëm për ata që duan të tregojnë në një tatuazh se u është thyer zemra, ose se interesi i tyre i dashurisë është refuzuar.

Feniksi

Feniksi zakonisht lidhet me lindjen, vdekjen dhe rilindjen. Feniksi japonez është një krijesë mitike që përfaqëson zjarrin, drejtësinë dhe fuqinë. Besohet se ata që e veshin është sepse janë të ndershëm dhe besnikë.

Tigri 

Tigrat janë grabitqarë të frikshëm dhe të respektuar. Ata shpesh konsiderohen mbrojtës dhe simbole të forcës dhe fuqisë. Në tatuazhet japoneze, ato konsiderohen si një mënyrë për të shmangur energjinë negative, shpirtrat e këqij, sëmundjet dhe sëmundjet. Kjo mace e madhe shpesh përshkruhet si e ashpër dhe frikësuese. Është më mirë të kompletoni dizajnin e tatuazhit të tigrit me ngjyra dhe në një zonë të gjerë të trupit. Kjo krijon një pjesë mbresëlënëse dhe tërheqëse.

Waves

Valët janë një imazh fantastik për tatuazh, sepse ato përfaqësojnë forcën dhe jetën. Ata janë një simbol i ndryshimit, pasi uji është një model i përsëritur i ardhjeve dhe ikjeve. Ky imazh mund të lidhet me jetën teksa përjetojmë ulje-ngritje, jetojmë dhe vdesim. Mund të shihet gjithashtu si një mënyrë për të ecur përpara, duke pranuar situatat në të cilat ndodheni. Simboli i valës shfaqet si një hark dhe mund të jetë me bojë të zezë dhe gri, ose blu. Tradicionalisht lidhet me fat të mirë dhe elasticitet. Në kohët më moderne, ajo përshkruhet si imazhi i famshëm Ukiyo-e i Valës së Madhe jashtë Kanagawa, i bërë nga Katsushika Hokusai.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.