Feniksi, një tatuazh me forcë

tatuazh-zog-feniks

Ka shumë lloje të tatuazheve, disa njerëz kërkojnë vetëm një rezultat thjesht estetik para shoqërisë në përgjithësi. Por shumë të tjerë kërkojnë një kuptim që shkon përtej asaj që mund të duket estetikisht, gjithmonë me atë ngarkesë emocionale që na jep forcë në shumë raste, dhe që na kujton se kush jemi dhe atë që kemi jetuar të jemi aty ku jemi.

Një nga këto tatuazhe me kuptim është fakti i veshjes së a Feniksi në trupin tonë. Sipas legjendës, me origjinë egjiptiane, është një zog mitologjik, i ngjashëm për nga madhësia me shqiponjën, ka pendë në tone të kuqe, të verdhë dhe portokalli, me sqep të fortë dhe thonj të fuqishëm. Llogari tradita se ishte një zog me origjinë mitologjike, që konsumohej në zjarr çdo pesëqind vjet, për t’u ngritur nga hiri i tij.

Siç thotë shpjegimi i shkurtër, ne jemi përpara një simbol kjo na jep forcë, të dimë se pa marrë parasysh sa keq e kalojmë atë, ne gjithmonë mund të rishfaqemi nga hiri ynë, për të qenë më i fortë, me gjithçka të mësuar. Pra, të bësh tatuazh një feniks është padyshim një ikonë, një shenjë që jeta jonë nuk ka qenë e lehtë dhe që ne jemi rishfaqur përpara fatkeqësive.

Ka shumë tatuazhe të bukura të këtij zogu, si një rregull i përgjithshëm i madhësisë së konsideruar, pasi për shembull zona më e mirë për ta mbajtur atë është pjesa e pasme ose binjakët, zona relativisht të dukshme që na lejojnë të japim më shumë detaje të feniksit. Ne nuk mund të harrojmë se pothuajse gjithmonë do të vizatohet me zjarr dhe është elementi pastrues që na ndihmon të rishfaqemi. Siç mund ta shihni ne jemi përpara një simbol i forcësPra, si rregull i përgjithshëm, njerëzit që mbajnë këtë tatuazh kanë jetuar në situata të komplikuara, dhe tani ata ngrihen nga hiri.

Mos harroni se nëse tatuazhi që keni nuk ka një kuptimi që shkon përtej estetikës, është më lehtë për ju që të lodheni prej saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.