Американска тетоважа со тупаница: од каде потекнува и нејзините најбарани дизајни

месинг-тетоважа-влез-зглобови. El американска тетоважа со тупаница Тоа е многу баран дизајн во светот на тетоважите. Отпрвин тие беа креации што се користат за лична одбрана во бронза и алуминиум. За време на американската граѓанска војна Американската тупаница беше искористена за борба. ножеви, мечеви, затоа што се сеќаваме дека се бореа рака до рака.

Во тоа време, војниците ги врежале во дрвени калапи и ги ставале на врвот на чашите за зглобовите за да не им ја скршат раката ако го удрат противникот по глава.

На овој начин се создал еден вид штит за да не му се повредат зглобовите на прстите. Ударите предизвикаа многу деструктивни ефекти. Затоа, удар со месинг зглобови или месинг зглобови е многу ризичен, затоа се забранети и нелегални во повеќето земји во светот.

Исто така во 60-тите, 70-тите и 80-тите години, со подемот на популарните контракултурни движења како што се: панкот, грубите момчиња, скинхедси, меѓу другите, тие почнаа да ги инкорпорираат и да претставуваат дел од уметноста на телото.

Оттаму се продаваат во сите видови додатоци, облека, нараквици, логоа за маици, самолепливи и сл. Тие биле користени и во конфронтации и улични тепачки, а подоцна станале дел од уметноста на телото како што се тетоважите.

Тетоважата со месинг тупаница често се поврзува со сила, цврстина, Тоа е дизајн кој ја зголемува вашата самодоверба. Тоа е исто така поврзано со умешност и издржливост. Следно, ќе видиме неколку примери на дизајни и симболика на тетоважи на зглобови од месинг.

Стара школска тетоважа со месинг тупаница

старата школа-зглоб-тетоважа. Во рамките на тетоважите со месинг зглоб, на стари школски дизајни што добива многу фанови ширум светот. Да се ​​потсетиме дека најповторливите теми и дизајни од овој стил Тоа се бродовите, черепите, компасите, сидрата, се што е поврзано со морето, но и оружјето.

тетоважа-градници-зглоб-и-нож Овие дизајни се карактеризираат со широки црни контури и богати со светли бои особено црвена, зелена и сина. Општо земено Дизајнот на тетоважата со месинг зглоб е поврзан со желбата да се биде на подобро место каде што можете да напредувате во мир и хармонија.

Американска тетоважа со тупаница со рачка од нож

тетоважа-градници-зглоб-и-нож-рачка. Во овој случај, дизајнот е направен на градите, имајте на ум дека ками и ножевите претставуваат заштита, сила, како и способност да се брани и соочете се со сите пречки што може да ви се најдат на патот. Ако се прави на градите, тоа може да биде и симбол на желбата да се пресечете со минатото со токсични или болни врски, на пример.

Тетоважи со ножеви на рака
Поврзана статија:
Тетоважи со ножеви на раката, колекција на дизајни и идеи

Американска тетоважа со тупаница со цвеќиња

американска-тупаница-тетоважа-со-цвеќе El американска тетоважа со тупаница Може да се додадат дополнителни додатоци за да се зголеми значењето.

Во овој случај, цвеќињата можат да додадат убавина на дизајнот, а розите се симболи на љубов пар екселанс. Затоа, комбинацијата на елементите може да значи почеток на нова врска, откако оставивте зад себе нешто што ве повредило и оштетило и сте успеале да напредувате и да се одбраните од се што ви пречело.

Американска тетоважа со тупаница со срца

Американска-тупаница-со-срца-тетоважа
Во овој случај, обликот на месинганата тупаница наместо кружната дупка за поставување на прстите, ја гледаме во форма на срца, е многу оригинален концепт. Пораката е позитивна на добра енергија, наместо да наштетите некому вие испраќате љубовен удар, тоа би ја поништило моќта на оружјето.

Тоа е одличен, многу шарен дизајн, идеален за славење на врската ако имало рез или проблем, и сакате да му испратите на светот порака за „љубов и мир“.

Американска тетоважа со тупаница со шила

Американска-тупаница-со-шилци-тетоважа
Во рамките на дизајните на месинганата тупаница, тие често може да се модифицираат со шила или шила за да го направат ударот поефективен. Овој дизајн има порака во која сака да ви каже „вратете се назад“, можете да имате фрази како во овој случај во кои пишува дека најсилниот преживува. Можете да примените за вашата ситуација и она што сакате да му го изразите на светот.

Американска тетоважа со тупаница со ловор

Американска-тупаница-со-ловор-тетоважа Во овој случај, дизајнот на месинганата тупаница е придружен со ловоров лисја кои симболизираат триумф, сите овие додатоци го нагласуваат значењето на дизајнот.

Да го имаме предвид тоа ловорики се доделувале во античко време на победниците на успешните турнири во кампањите. Тетоважата која е крунисана со ловорики ја симболизира силата на умот и телото, таа е идеална тетоважа за да се одбраните во случај на опасност.

Реална тетоважа со месинг тупаница

реалистична-американска-тупаница-тетоважа
Овој реалистичен дизајн на зглобови од месинг на задниот дел од раката изгледа многу импресивно. Сликата може да го симболизира тоа тој ги предупредува своите противници да не носат избрзани одлуки, Тоа може да биде порака за размислување и размислување пред да дејствувате.

Украсена тетоважа од месинг тупаница

украсена-американска-тупаница-тетоважа
Овој тип на дизајн со додавање на украси или различни цртежи се направени користејќи ја креативноста на носителот на дизајнот. Симболизира дека совладувате тешки пречки на вашиот животен пат.

Тетоважите со зглобови од месинг биле широко користени од морнарите и луѓето кои тргнале на патувања. Тие почнаа да ги украсуваат своите тела со тие дизајни да се заштитат од сите опасности кои би можеле да настанат во морињата.

За многу луѓе овие дизајни се сметаат за симболи на сила и моќ. Тие исто така можат да бидат знаци на бунт или насилство. Исто така. Овој тип на тетоважи се впечатливи и многу оригинални.

За да ги завршиме работите, видовме неколку дизајни на зглобовите со додадени елементи, но може да симболизира различни работи во зависност од личноста и локацијата на телото.

За некои тоа може да биде потсетник на тешките моменти низ кои поминале во животот и кои успеале да ги надминат. Други може да ги гледаат како начин за екстернализирање на силата и моќта, или тие исто така можат да бидат знак на лојалност или членство во група или банда.

Тие се сметаат за груби и многу оригинални, а има широк спектар на стилови за да ги истетовирате на вашето тело, од реални со големи украси или мали и едноставни.

Тие можат да се постават на речиси секој дел од телото. Сега имате идеја да можете да го изберете вашиот омилен дизајн, но запомнете дека во кој било стил и форма и да го носите овој дизајн, тој ќе биде симбол на самозаштита.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.