Ацтечки симболи што треба да ги носите на вашите тетоважи

На ацтечки симболи Тие се еден од одличните дизајни што можеме да ги носиме во тетоважите. Се враќаме на сојузот и културен и религиозен што ја сочинува оваа цивилизација. Дури и со текот на времето, секој и секој од оние симболи што му дадоа толку многу значење се уште се многу релевантни.

Ако сакате ацтечки симболи и размислувате да носите еден од нив, денес ќе ги именуваме и ќе ги опишеме уште малку. На овој начин, ќе ги познаете сите и исто така ќе знаете што симболизираат овие дизајни. Не пропуштајте сè што имаме за вас денес!

Потекло на тетоважи со ацтечки симболи

Одиме во Мексико, бидејќи токму таму ќе ја впиеме културата и оваа цивилизација. Овој вид тетоважи секогаш тие биле направени за да ги почитуваат боговите. За нив беше многу вообичаено да се прават при изведување на некаков вид ритуал. Иако боговите биле главната причина, мора да се каже и дека понекогаш, тетоважите се користеле за да се разликуваат луѓето од едно или друго племе. На ист начин, тие исто така беа одлична референца за луѓе од различни социјални класи, воини, итн. Во оваа култура се сметаше дека најчестите области на телото што треба да се тетовираат биле градите, стомакот или подлактиците и зглобовите.

Сонцето тетоважа и нејзината симболика

Еден од најпознатите ацтечки симболи беше тетоважа на сонце. Тоа беше во чест на Бог на сонцето дека бил познат како Хуицилопохтли. Сите го сметаа за чувар кој го штити небото. Постои легенда околу него. Се вели дека и покрај тоа што бил во стомакот на неговата мајка, тој можел да дознае за планот што го имале и неговата сестра и постарите браќа. Сите тие сакаа да ја убијат својата мајка. Значи, кога се роди Бог на Сонцето, тој беше тој што ја уби својата сестра и ја претвори во Месечина, додека неговите браќа станаа starsвезди. Ако сакате да направите тетоважа како ова одлично значење, тоа ќе мора да биде постоење над животот.

Ацтечкиот орел на моќ и сила

Друг од ацтечките симболи е орелот. Тоа беше еден од оние дизајни што ги видовте на воините. Повеќе од сè затоа што симболизираат сила и храброст. Иако како и сите видови тетоважи имаме неколку примери, постои и една многу карактеристична. Тоа е орел со главата свртен кон запад, а клунот е малку подотворен. Тој е еден од оние дизајни што доаѓаат од популарната култура и кој и да го носи ќе ви даде заштита, како и потребна храброст.

Одличниот ацтечки календар во форма на тетоважа

Т.н. Ацтечки календар, Тоа е уште еден од одличните симболи за тетоважи со овој стил. Тоа е дизајн кој има бројни симболи. Меѓу сите нив, можете да дознаете одредени астрономски сознанија и скриени легенди. Календарот беше голем камен кој се криеше повеќе од 200 години. Се вели дека овој камен имал околу 24 тони и повеќе од три метри во дијаметар.

Можеби затоа во прашање за тетоважа, секогаш имаат значителна големина. Значи, ако сте подготвени да направите ваков дизајн, најдобро е во области како што се грбот или градите за да може да блесне со сиот свој сјај. Во центарот на тетоважата ќе биде лицето на Богот на Сонцето. Тој ќе ги симболизира животот и смртта. На дел од аглите, се појавуваат имиња што се на други четири сонца. Останатите елементи што се наоѓаат во него, доаѓаат да ги одредат деновите што се прошараат со сончеви детали, како и змиите.

Ацтечката змија или Кецалкоатл

Се разбира, животните се исто така присутни во овие тетоважи. Во овој случај, ние сме оставени со змијата или исто така повикани Кецалкоатл. Сигурно сте го виделе во бројни дизајни! Тоа е уште еден од најголемите симболи на една ваква култура. Ја симболизира плодноста, но тој беше и тој што даваше знаење, истовремено со учењето. Змијата беше еден од моќните богови, кој исто така беше поврзан со времето.

Бог на воините Тезатлипока

Без сомнение, на Воин бог тоа беше исто така уште еден од одличните дизајни. Во овој случај, се вели дека е невидлив, иако може да се појави некои ноќи. Тоа беше симбол на сите конфликти, како и на метеоролошките појави. Дали ги знаевте сите овие симболи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.