Риба Тетоважа Кои: Значење, историја и галерија

Тетоважа од риба Кои

Како да се објасни важноста на тетоважи од риба кои внатре во светот на тетоважата? Вистината, ако треба да наведеме неколку тетоважи кои помогнаа повеќе да се популаризира и шири оваа уметност на телото, јапонските тетоважи, а поточно рибите кои би биле една од нив. И доволно е да се направи мала анкета на мрежата за да се знае популарноста на тетоважите со риба кои кај fansубителите на светот на тетоважите.

Легенда за рибите Кои

Но Кое е значењето и симболиката на тетоважите со риба кои? Кои рибата (или крапот) има многу длабока и раширена симболика во азиската култура, која со текот на годините ја извезувавме на Запад. Поточно, Мора да истакнеме дека тоа е една од главните компоненти на кинеската митологија. И тоа е дека, според легендата, оваа риба била во можност да се искачи на каналот на Riverолтата река (лоцирана во Кина) и да премине еден од нејзините огромни водопади.

Кои риба на ногата

Наградата за неговиот напор што ја доби оваа риба беше да стане змеј, поради што овој крап има изглед сличен на изгледот на овие митолошки суштества. Очигледно, зборуваме и за нејзината морфологија и за бојата на нејзините скали. Во текот на XNUMX век, земјоделците на ориз во Кина почнаа да ловат риби кои и да преминуваат различни видови, практика што резултираше со голема разновидност на видови со различни бои.

Сепак, не можеме да ја игнорираме важноста на одгледувањето крап краи за јапонската култура, позната во земјата на изгрејсонцето „Нишикигои“ (живи накит). По неколку децении, Овие риби, како икона на азиската култура, се здобија со одличен простор во светот на тетоважите, бидејќи тие се многу периодичен дизајн, поради нивното значење, кое секогаш е поврзано со причини за само-подобрување и само-исполнување.

Што значи и симболизира тетоважата Кои Риба според бојата?

Тетоважа со риба Црна Кои

Како што веќе рековме претходно, тетоважите со риба кои се поврзани со надминување на различни проблеми со кои се соочуваме во текот на нашите животи, како и со лична самоисполнетост. Сервер кој ви пишува има истетовирана риба кои на левата рака и вистината е, овие беа една од причините што ме натераа да ја истетовирам на неа.

Сепак, тетоважите со риба кои можат да имаат поинаква симболика и значење во зависност од бојата и формата со кој и самиот е тетовиран. Можеме да ги сумираме во следниве видови:

 • Риба црна Кои: Во првиот случај, ја наоѓаме црната боја. Тоналност која, иако не ја отсликува вистинската убавина што ја имаат овие риби, е повеќе од доволна за да ја фати на кожата со голем реализам. Црната боја се користи за да ја симболизира можноста да се соочиме со различни неволји на патот. Користејќи ја симилата на приказната за рибите кои, ние би зборувале за нејзината сила да го надмине и да се искачи на водопадот. Постојат цели во животот со комплицирана цел, но не и невозможни.
 • Риба сина Кои: Од друга страна, ја имаме рибата кои со главна нијанса во сина боја. Сините тонови се користат за симболизирање на репродукција или евоцирање на семејното дете. Ние исто така можеме да го посочиме како синоним за мир и релаксација. На овој начин, тетоважата со риба кои во сина боја е идеална за да се однесува на дете или на нашето семејство.
 • Црвена риба Кои: И за крај ја имаме рибата кои во црвена боја. Црвената боја се користи за симболизирање на loveубовта или силата што човечките суштества можат да ја поминат низ сите видови на неволји во животот. Во овој случај, во кои ќе се користи за да се потенцира дека може да преживее во води со неповолни струи или премногу груби.

Од трите опишани бои погоре, онаа што има најголемо значење меѓу различните азиски култури е црвената (особено во Јапонија). Патем, ако имате какви било сомнежи, во мојот личен случај имам црна кои риба тетовирана со црвено-бели детали.

Комбинирајте тетоважи од риба кои со други елементи или создавајќи форми

Риба Тетоважа Коис на бутот

Убавината и начините на кои може да се тетовира риба кои се толку разновидни што можностите за создавање лична тетоважа се скоро бесконечни.. И не само поради самата риба, туку и поради различните опции што ги има мора да го комбинираме со други елементи што се однесуваат на кинеската или јапонската култура. Затоа е вообичаено да се гледаат тетоважи од риба кои заедно со други елементи, како што се како цвет на лотос.

Друг од големите симболи на Азија благодарение на убавината на овие цвеќиња кои растат во калливи и калливи области. Затоа тие се високо препознаени бидејќи покажуваат дека убавината може да се појави насекаде. Претставувајќи ја решителноста и напорот да блесне и покрај матната и мрачна околина.

На последно место, Исто така, би сакал да истакнам дека друга интересна опција за тетовирање риба кои е да се направи тоа симулирајќи го обликот на јинг-јанг. За да го направите ова, ние мора да тетовираме две риби. Така, би можеле да се повикаме и на една од најстарите филозофии од цела Азија. Симбол со кој многумина од нас пораснале имајќи повеќе или помалку контакт. Тетоважа на две риби кои што го имитираат овој симбол е направена за да ја претстави стабилноста на суштеството.

Фотографии од тетоважи од риба Кои

Подолу ќе најдете обемна колекција на Тетоважи на риби Кои на различни делови од телото и со различни дизајни за да можете да добиете идеи да ги истетовирате вашите.

Тетоважа со портокалова риба
Поврзана статија:
Тетоважи со риби: метафора за создавањето и еволуцијата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   melissa dijo

  Прекрасно значење !!! Ме натера да сакам да добијам!

  1.    Карлос dijo

   Ако е многу слатко, затоа сакам да биде тетоважа

 2.   Исус Фрацинет dijo

  Постојат многу луѓе кои прават тетоважи ... без да знаат што навистина значат нивните линии и бои ... риби Кои, дури и ако се од друга култура ... ... нивната филозофија ... нивната убава и потресна смисла .. ... ме тера да го носам горд во целата рака… го достигнувам врвот на рамото shoulder ..во животот a .аа кој мисли дека се само празни линии и бесмислени …… тоа е нешто масовно. оди подалеку кожата… .под месо… и толку oo но многу во срцето и над духот и душата V ..Вредност и жртва… .доблестите на водачот… .. без сомнение hat. што прави…. и ве прави подобри Gre. Поздрав од Сантијаго .. од Чиле… .Јачина …… и благослови.

 3.   Керол dijo

  Здраво, би сакал да ми помогне да знам што е тоа ... што е тоа