Датогата, експертско племе во скарификација

Датога

(Извор).

Во Танзанија, постои племе, наречена датога, во која се практикува скарификација стотици години. Посветени на сточарството, овие луѓе се вистински експерти во уметноста на телото.

Во оваа статија ќе ја запознаеме датогата малку потемелно и ќе ја знаеме нивната уметност во скарификација. Кој знае, тие можеби ќе ве инспирираат во некое од вашите идни парчиња!

Антички народ

Датогата живее во Танзанија и, како што рековме, главно се занимаваат со сточарство. Нивниот начин на живот речиси и да не се менувал за стотици илјади години, затоа е многу ретко да се најде некој што знае да чита и пишува во оваа заедница (што, како резултат на тоа, ретко има текстови напишани на нивниот јазик).

Стогодишни непријатели на Маасаи, еден од најистакнатите водачи на овој народ беше Саигило, кој живеел во XNUMX век. За Саигило се вели дека бил експерт во магија и гатање, а многу од пророштвата што ги дал ги обележале секојдневните животи на својот народ дури и денес. Покрај тоа, тој даде некои изненадувачки предвидувања, како што е дека во иднина нема да биде потребно да се бара дрво многу далеку. И така било: од средината на XNUMX век, оваа област на Африка е полна со еукалиптус по кампањата за пошумување од страна на Англичаните.

Датогата и скарификацијата

Една од физичките карактеристики што најмногу го разликува овој град е скарификација. Како што веројатно веќе знаете, оваа техника за модификација на телото се состои од правење мали парчиња на кожата. Како што сигналите заздравуваат, тие формираат естетски модел.

Вообичаено е, во случај на Датога и други африкански племиња, да се најде лузна главно на лицето. Се смета дека има главно естетска употреба, во која се подобруваат атрактивните атрибути на телото, како очите. Сепак, вообичаено е и мајките да користат скарификација како еден вид талисман за да ги заштитат своите деца и како систем за елиминирање на токсините од телото.

Датогата е едно од сегашните племиња во кои скаризацијата не е само естетска, туку и магична. Кажете ни, дали го знаевте овој интересен град во Африка? Што мислите за овој метод на модификација на телото? Известете ни во коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)