Тетоважа од глуварче

Тетоважа од глуварче

Без сомнение, таа е една од најпопуларните тетоважи кај девојчиња и жени. Така е, зборуваме за тетоважи од глуварче. Не е прв пат да зборуваме Тетовирање од ваков вид тетоважи од минатата година, мојот партнер Марија Хозе ни раскажа за тетоважите на овој прекрасен и нежен цвет. Иако и во тоа време, ние зборувавме повеќе за мислење отколку за значењето и симболиката што ја има оваа тетоважа.

И за тоа ќе зборуваме во овој напис, ќе ја објасниме симболиката и значењето на тетоважи од глуварче како и причините што едно лице може да ја фати оваа тетоважа на својата кожа. Од друга страна, ние исто така ќе дадеме неколку идеи за да добиете оригинална и поинаква тетоважа.

Што значат тетоважите од глуварче?

Тетоважи од глуварче

Сега, ако сте решени (или решени) да тетоважа глуварчепретпоставувам дека би сакал да знаеш што симболизира и значи оваа тетоважа. Цветот на глуварчето е едно од најчестите растенија што може да биде, расте во изобилство и практично во кој било регион на светот. И тоа е дека, иако може да изгледа дека станува збор за тетоважа што симболизира изобилство, ништо не е подалеку од реалноста.

Нејзината кршливост и дека е поврзана со деца и млади (сите сме разнеле некои глуварчиња како деца) ги прави овие тетоважи симболизирани невиност, чистота и носталгија. И покрај ова, не можеме да ја оставиме настрана можноста многу луѓе да го истетовираат овој цвет за да претставува некој посебен момент во нивните животи или сеќавање дека не сакаме да помине времето да стане сиво и нејасно.

Духовно значење

Тетоважа од глуварче

Како што споменавме добро, невиноста е една од големи значења што се рефлектираат во ваква тетоважа. Но, сепак можеме да одиме малку подалеку. Духовното значење на тетоважите од глуварче го поврзува нашето сегашност со минатото. Да, можеби звучи малку чудно, но не е така. Тоа е начин да не се заборават големите спомени од детството, да се биде секогаш во контакт со него и да се живее повесело време, или барем, без поголеми компликации. Магијата и желбите се поврзани и со нејзината симболика. Иако самата билка се сметаше за волшебна во некое друго време, со оглед на неговото значење, немаше да остане зад себе.

Во христијанството било речено дека ова растение беше поврзано со theубовта кон Исус. Синоним за среќа што секогаш ве придружува. Од она што можеме да кажеме дека стана позитивен симбол и истовремено се однесува на преживување, заздравување и виталност.

Дизајн на тетоважи од глуварче

Тетоважа од глуварче на рамото

Најдобро е да го погледнете целиот галерија за тетоважи од глуварче што го имате подолу. Се разбира, кога станува збор за зборување за дизајни, гледаме дека постои еден што преовладува над останатите, барем по популарност и број пати тетовирани. И тоа е глуварче што е разнесено и чии цвеќиња се претвориле во мали птици.

Иако и имајќи предвид дека оваа тетоважа е „премногу видена“, јас лично би се определила за нешто поразлично, сега, ова за што ќе коментираме е повеќе лично мислење отколку што било друго. Од моја страна, и ако требаше да го дадам своето мислење на некој што сака да направи тетоважа со глуварче, би им рекол да се определат за поинаков стил, дизајнот сличен на акварел што го допира апстрактот може да биде многу добар. И така, се тргнуваме од типичниот глуварче со стадо птици.

Тетоважа со глуварче со букви

Тетоважа со глуварче со букви

Како и кај другите видови тетоважи, можеме да уживаме и во многу варијации во оваа. Една од нив е да се види како Тетоважа со глуварче со букви го зазема првото место. Можеби затоа што покрај тоа што ја имаме целата симболика што ја спомнавме, ние и додаваме и ново значење. Ова го должиме на буквите што ќе формираат некои зборови или фрази.

Најчеста работа е да видиме зборови на охрабрување или оние позитивни фрази кои секогаш нè потсетуваат дека мора да продолжиме да се бориме секој ден. Секако, најдобро е да се одлучите за кратки фрази, за да не ја засенуваат убавината на глуварчето. Оригинална идеја е да се меша дел од семето со индивидуални букви тоа ќе формира збор. Во овој случај, најдобро е ако е соодветно име.

Каде да направите тетоважа со глуварче

Тетоважа од глуварче на ребра

Како и нејзините различни значења, глуварчето исто така може да биде протагонист на различни области на вашето тело. Треба само да знаете дека може да се прилагоди на оние што најмногу ги сакате.

 • На зглобот: Иако можеби не изгледа така, може да биде убава тетоважа за зглобот. Се разбира, во овој случај, се препорачува дизајнот на самата фабрика, и вертикално, и само неколку семиња околу неа.
 • Во рамото: Една од најпопуларните опции е оваа, без сомнение. Рамото е дел од телото каде што тетоважата од глуварче може да биде тој во сета своја слава. Повеќе од сè, бидејќи ќе има хоризонтална форма, во која можеме да се издолжиме семето и комбинирајте ги со буквите или фрази што ги спомнавме.
 • Куело: Областа на вратот е елегантна и сензуална во еднаква мерка. Затоа, ако имате на ум тетоважа од ваков тип, тоа ќе биде повеќе од совршено. Неговата големина ќе се намали, но не и нејзината убавина. Страните на вратот и зад ушите тие се многу избрани да бидат украсени од глуварчето.
 • пита: Ако не се плашите од болката што може да се појави во тетоважите на стапалата, тогаш продолжете напред. Без сомнение, тоа е друго од омилени области за да покажат дизајн како ова. Латералната зона исто така ќе биде онаа што ќе има поголемо значење за ова.
 • Глуждот: Тетоважите на глуждот обично имаат дискреција. Но, во овој случај, ние ќе се одлучиме за дизајн што оди украсување на областа на глуждот и продолжете малку да се крева нагоре по ногата. Вертикална тетоважа која е привлечна и секогаш идеална.
 • Ребра: И за мажи и за жени, тетоважи на ребра Тие секогаш ни даваат голема оригиналност, плус се совршени за поголем дизајн. Се разбира, болката што се појавува и во овој случај ми доаѓа на ум. Но, и покрај тоа, резултатот ќе биде најсензуален благодарение на природната закривеност на телото.Глуварчето им се придружува на таа конечна сензуалност и убавина.

Цена за тетоважа од глуварче

Тетоважа од глуварче на зглобот

Цените на тетоважите може да варираат доста од едно до друго место, како и видот на тетоважата за која зборуваме. Во овој случај, тука е и оваа варијација во големината, во зависност од местото на телото што го избравме. Можеме да ви кажеме дека нејзината цена може да оди од 80 евра до повеќе од 110 евра.

Фотографии од тетоважи од глуварче

Поврзана статија:
Каде што најмалку боли да направите тетоважа: насочете се кон овие области на телото

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ксенија валерко dijo

  Многу интересно сè! Но, многу пати ја користите фразата „сега добро“

  1.    Антонио Фдез dijo

   Во право си Ксенија, веќе го ажурирав објавувањето. Тоа е обележје што го имам за време на пишувањето и понекогаш ми игра вака трикови

 2.   Сузана бодој dijo

  Здраво, Луз !.

  Во овој случај, насоката на тетоважата не го менува неговото значење, како по правило. Бидејќи значењето се заснова повеќе на симболиката и соединувањето на нејзините елементи и не толку колку се распоредени во финалниот дизајн. Местото на телото каде што го носиме има повеќе или помалку духовен, како и емотивен карактер, но како што велам самата насока, тоа не влијае. 🙂

  Ви благодарам многу за вашиот коментар.
  Поздрав!.