Маорски тетоважи, легендата што потекнува од оваа уметност

Тетоважа Маори

На маори тетоважи тие се многу значаен дел од културата на овие луѓе. Со различни дизајни во секое племе и илјадници различни значења според нивниот дизајн, овие тетоважи се познати низ целиот свет.

За што можеби не е толку добро познато маори тетоважи е легендата што ги потекнува, како и како да се добие сопствен дизајн на овој стил. Прочитајте ако сакате одблизу да го разгледате овој стил!

Раумоко, богот на земјотресите

Маорски тетоважи од дрво

Легендата вели дека првата маориска тетоважа потекнува скоро со зачнувањето на светот. Ранги и Папа, татко небото и мајката земја, соодветно, го добија синот Рūамоко. Додека бил во утробата на неговата мајка, Раумоко, кој подоцна ќе стане бог на земјотресите и вулканите, предизвикал пукање на земјата, која се смета за прва тетоважа.

Постојат верзии на легендата кои велат дека Рūаумоко на крајот излегол од цревата на неговата мајка, додека други тврдат дека тој останал таму за да му прави друштво. Во секој случај, како што рековме, тој се смета за бог на земјотресите, покрај тоа што со своите движења на земјата укажува на промена на годишните времиња.

Та моко и киритухи

Маорски тетоважи

Ние веќе зборувавме за та моко во други написи, така што нема да инсистираме на оваа тема. Нашироко кажано, та моко е скоро ексклузивно само за луѓе од маориско потекло, всушност, некои луѓе сметаат дека е културолошка присвојба кога ја носи странец.

Спротивно на тоа, киритухи, во рамките на маоорските тетоважи, има тенденција да ги покрие рамената и градите. Доколку ве интересираат ваков вид тетоважи, интересно е што можете да добиете персонализиран дизајн, за кој најдобро е да побарате специјалист во овој стил.

Се надеваме дека овој напис за тетоважите од Маори ви помогна повеќе да ја разберете нивната култура. Кажете ни, што мислите за овие видови тетоважи? Запомнете да ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.