Полутрајни тетоважи, дали постојат или се работи за измама?

Дизајн на тетоважи

За многумина можноста за тетоважи полутрајно е нешто многу примамливо. Можност за носење парче што би било како тетоважа Навистина, но без да бидеме постојани, идеално е ако не сме сигурни во дизајнот, на пример.

Но Дали овие опции се вистинско решение или се само измама за да ги намамат невнимателните? Itе го видиме следно.

Она што го ветуваат ...

Тетоважи на рацете за момци

Полу-трајните тетоважи се темелат на низа ветувања. Тие се парчиња што ветуваат дека ќе траат шест месеци, година, па дури и две или пет. „Научното“ објаснување на луѓето кои ги прават овие тетоважи е дека мастилото останува во најповршниот слој на кожата (кожата има три слоја, а тетоважите навистина влегуваат во втората) и дека самата ќе се разреди време, дизајнот постепено ќе исчезне сè додека не остане трага.

Процесот што го ветуваат е многу сличен на тетоважата за цел живот, со игли, мастило (во некои случаи разредено) и болка.

... и што навистина се случува

Полутрајни тетоважи на вратот

Како што можете да замислите, ако процесот го вклучува истото како вистинска тетоважа, има нешто што не одговара. Вистината е невозможно е мастилото да остане во најповршниот слој на кожата и во многу случаи продира до вториот, со што со време ќе имате тетоважа што е избришана, да, но не целосно. За неколку години, полутрајната тетоважа ќе се претвори во трајно замаглување што може да се отстрани само со ласер.

На кратко, што Кога станува збор за тетоважа, имаме две опции: привремени (хена, налепници и други) и трајни за цел живот. Нема средно решение.

Се надеваме дека темата за полу-трајни тетоважи ве интересираше и разјасни некои сомнежи. Кажете ни што мислите во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)