Тетоважи на сонце, симбол на плодност и авторитет

Сонцето тетоважи

Сонцето е важен симбол на моќ уште од античко време. И тоа е дека kingвездениот крал на нашиот Сончев систем ни дава живот (и исто така може да го одземе). Постојат многу луѓе кои гледаат во нашата starвезда совршен симбол за да го овековечат на нивната кожа и затоа денес, би сакал да зборувам за тетоважи на сонце. Обожуван од човештвото уште од памтивек, и денес има многу култури кои ги упатуваат своите молитви кон него секој ден.

На симболично и значајно ниво, гледаме дека Сонцето има силен симбол за сите цивилизации што поминале низ земјата низ историјата.. Денес ќе истражуваме во неговото значење во исто време кога составивме и важна разновидност на тетоважи на Сонцето за да можете да преземате идеи во случај да сте заинтересирани да направите ваков вид тетоважа. Тетоважа која дава многу игра кога станува збор за нејзино тетовирање.

Сонцето тетоважи

Значење на тетоважите на сонцето

Сонцето има мноштво значења за различните култури кои го обожавале низ историјата. Од една страна, можеме да кажеме дека тоа е а симбол за плодност бидејќи, благодарение на неговата светлина и топлина, животот може да се развие на земјата. Од друга страна, тоа е исто така симбол на авторитет, кралско семејство и висока хиерархија. Низ историјата, Сонцето го користеле бројни кралеви и архиереи.

Во античко време, сите религиозни конструкции имаа кружен облик, начин на обожување на Сонцето. Многу луѓе кои се одлучуваат да направат тетоважа на Сонце се затоа што сакаат да ја отелотворат на нивната кожа. симбол на бесмртност и реинкарнација. И работата е, Сонцето се крие и се појавува секој ден. Акт што ги симболизира раѓањето и смртта.

Сонцето тетоважи

Комбинација од тетоважа сонце и месечина

Ако направите брзо пребарување низ мрежата на тетоважи на Сонцето, ќе видите дека има многу луѓе кои избираат тетоважа комбинација помеѓу Сонцето и Месечината. Овој вид тетоважа, комбинирајќи ги двата предмети, добива тотално поинаква симболика. И, тоа е дека кога Сонцето е придружено со Месечината, тетоважата добива значење со сексуална конотација, бидејќи е поврзана со заедницата помеѓу маж и жена.

Фотографии од сонцето тетоважи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.