Тетоважи на ангели и демони

Ангел и ѓавол во рацете

Извор

Во рамките на светот на тетоважите, ако зборуваме за тетоважи од религиозен или „духовен“ стил, и тетоважите со ангели и тетоважите со демони се добро познати. И дали е тоа тоа е една од најпопуларните претстави во рамките на оваа категорија тетоважи.

Затоа денес сакаме да зборуваме за тетоважи на ангели и демони. Ние ги бараме причините или мотивите што можат да доведат човек да тетовира и демон и ангел. И, ако сте заинтересирани за оваа тема, не заборавајте да го прочитате овој пост за ангелски инспирирани тетоважи.

Значење на демонски тетоважи

Во случај на демони, оставајќи ги настрана можните референци за сатанизмот или паганизмот дека во огромното мнозинство луѓе кои го следат делумно не се свесни за нивното потекло, тетоважите на демоните се позиционирани како јасен знак на несогласување. Начин да го демонстрираме нашиот бунт со социјалниот конформизам што постои денес во многу слоеви на општеството. За другите луѓе, демонските тетоважи се симбол на злото, неморалот или себичноста својствена на човечката состојба.

Идеи за демонски тетоважи

Они е еден вид демон од јапонската култура

Извор

Ако твоите се сатанази од пекол и сакате да истетовирате една од нив на вашата кожа, ние подготвивме неколку идеи за да ве инспирираме.

Летечки демони

Постојат многу начини да се претстави демон, но тие обично имаат хуманоидна форма и тие можат или немаат крилја. Тоа само по себе е прилично застрашувачко, но сега замислете дека тоа е само глава со крилја ... Ако најдевме такво нешто, веројатно ќе започневме да бегаме по планината. Се разбира, како тетоважа е многу кул.

Oni

Они имаат остри канџи и рогови

Извор

Во Јапонија тие исто така имаат своја верзија на демони. Тие се познати како тие и нивниот изглед е сличен на изгледот на западните демони или ореви. Тие се претставени со канџи и, генерално, со еден или два рога. Бојата на нивната кожа обично варира помеѓу црвена, сина, розова, црна или зелена боја.

За да имаат пожесток изглед тие обично носат кора од тигар и носат а канаби, оружје што се користи во феудалното време и се состои од метал-обложен стап со столпчиња.

Овие суштества биле претставени во мноштво манга и аниме. Дури и во разни видео игри, како што е најновиот ЦД проект, cyberpunk 2077, каде што логото на бендот Самурај е кибернетско они.

Бафомет

Се чини дека терминот бафомет (што во зависност од јазикот и начинот на кој се користи може да има неколку значења) е она што користени од инквизиторите за да се донесе падот на темпларите како еретици.

Сепак, во алтернативните текстови на темпларите, Бафомет е дефиниран како еден вид ѓавол, хермафродит, темна боја, со гради, брада и рогови. Иако се чини дека оваа информација може да биде погрешно претставена од окултна мода од средината и крајот на XNUMX век.

Значење на ангелски тетоважи

Движејќи се кон тетоважи на ангели, тие покажуваат отворено религиозен карактер и многу распространет во западниот свет. Ангелите претпоставуваат појава на крилести луѓе чија мисија е да го пренесат Божјото слово на човештвото. Тие ја отелотворуваат божествената волја, благодатта, убавината и совршенството.

Иако не е сè што е поврзано со ангелите со католицизмот, вистина е дека токму религијата има најдлабоко вкоренета идеја за ангелите. Но, curубопитно зборот „ангел“ потекнува од латинскиот јазик “Ангелус”Што доаѓа од грчки“ ἄγγελος ”(ангели) што значи“ гласник ”. Се чини дека ова име веќе се користело во грчкиот пантеон за Ангелија, која била гласник на боговите и ќерка на богот Хермес.

Идеи за ангелски тетоважи

Ангелски тетоважи Тие не се само ситни и полни со крилја, ореоли и божествени зрациПонекогаш тие можат да бидат најзлобни. Подготвивме малку од сè за вас во овој избор.

Ангелот на смртта

Се чини дека меѓу Евреите и муслиманите името што му е дадено на ангелот на смртта е Азраел, кој има мисија на прими ги душите на мртвите и однесете ги да бидат судени. Во тетоважите, тој нормално е прикажан како крилест скелет.

Во христијанството, Иако не постои специфична титула ангел на смртта, оваа функција паѓа на архангелот Микеланџело. Понекогаш смртта се меша со ангел за да го даде допирот што го гледаме во следната тетоважа.

ангел чувар

Овој тип на ангел е многу распространет во католицизмот. Се верува дека секоја личност има ангел чувар кој го води и го штити од искушенија за да може да влезе во рајот. Може да биде и сакана личност која само што починала и која внимава на нашата безбедност. Обично е прикажан како ангел кој гледа надолу, како да се грижи за нас.

Исто така, можеме да комбинираме тип на ангел-чувар на тетоважа со нешто малку воинствено да се создаде следната тетоважа. Ангел кој се чини дека штити два гроба, оној на жената и оној на мајката на тетовираната личност.

Паднат ангел

Паднат ангел е оној што е протеран од небото, па неговите крилја се откинати за бунт против Бога. Постојат неколку паднати ангели, на пример, познати како Григори, Мефистофел (вклучени во класиката на Гете), Семваза и, можеби најпознатиот, Луцифер. Оваа тетоважа претставува бунт, фактот дека не сакате да ги следите нечии наредби.

Херувими

Зборот херувим се чини дека потекнува од хебрејски херувим, што може да значи следните или секундите, ова се однесува на ангелските хорови што ги водат серафимите. Само оние кои се во таква возвишена состојба можат да ги видат херувимите дека имаат небо на нивниот дофат. Според Библијата, херувимите се задолжени да го фалат Бога. На ниво на тетоважа, херувим дава чувство на добрина, за разлика од тетоважите на паднатите ангели или ангелот на смртта.

Ангелски крилја

Друга алтернатива за тетоважа се крилјата на ангелот. Постојат многу такви тетоважи, но тие обично се две тетоважи на грбот што ги претставуваат двете крилја. Оваа тетоважа крие многу значења, може да значи дека истетовираната личност бара слобода или дека се сеќава на починато лице.

Друг вид на ангели

Како што секогаш ви кажуваме, вашата имагинација е граница. На пример, во овој случај некој помислил да го измеша Игор со ангел за да му даде овој нежен допир.

Имаме и друг пример на ангел, комбинирајќи девојка во модернистички или Арт Нову стил со крилја на ангел. Резултатот е оваа прекрасна тетоважа. Еден допир на боја може да биде и многу добар, особено ако сте инспирирани, на пример, од сезоните во годината.

Тетоважи на мешани ангели и демони

Луѓето не се црни или бели, затоа тетоважата како оваа е идеална

Кога станува збор за претставување на тетоважи на ангели и демони, постојат многу опции и алтернативи. Имаме можност за тетовирање на крило на ангел и крило на демон, додека исто така можеме да избереме да фатиме битка помеѓу двата ентитета. А, за loversубителите на реализмот, обично е избрано да отелотворуваат некаква претстава и слика на христијанската религија на кожата.

Мешана тетоважа на крилото на секоја од нив

Но, не сè поминува низ ангел или демон, како што разговаравме порано. Постојат оние кои веруваат дека можат да ги имаат и двете, затоа што луѓето не се едни или други, ние не сме црно-бели, туку сме сива нијанса што може да варира во зависност од моментот.

Оттука, може да се претстави со две тетоважи, ангел и демон. Curубопитно е, бидејќи тоа е елемент што се повторува во многу цртани филмови, каде што еден од ликовите е искушуван од ѓаволот, додека тој има мал ангел кој му вели дека не треба да го прави тоа.

Се надеваме дека овој напис за тетоважи на ангели и демони ве инспирираше да го пронајдете вашиот совршен дизајн. Кажете ни, дали имате ваква тетоважа? Дали има дизајн што особено ви се допадна? Кажете ни што сакате во коментарите!

Фотографии од тетоважи на ангели и демони


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)