Тетоважи на раката на Фатима или Хамса, значење и мистичен карактер

Тетоважа на раката на фатима на тилот

Додека во Тетовирање веќе разговаравме по повод раката на Фатима или Хамса, видовме соодветно да се посвети обемна статија на овој вид тетоважи. Тетоважа, која, од друга страна, се здоби со популарност во последните неколку години поради својата симболика и значење. Да се ​​потсетиме дека тетоважите на раката на Фатима тие имаат мистичен карактер што ги прави толку интересни. Да не зборуваме за неговата форма.

Тетоважи на раката на Фатима, saамса или Хамса (преведени како пет на арапски јазик) претставуваат еден од елементите на најпозната муслиманска култура. Како што велиме и поради неговиот мистичен карактер, тоа е големо тврдење во светот на тетоважите. Муслиманската култура од античко време се обидува да ги обедини земјите во конфликт.

Потеклото и значењето на раката на Фатима или Хамса

Рака на тетоважа фатима на рака

Но, што е Потекло, симболика и значење на раката на Фатима или Хамса? Како што ќе видиме подоцна, тој е мултикултурен симбол бидејќи, покрај арапската култура, го наоѓаме и во еврејскиот. Овој симбол е претставен со отворена рака во која може да се види око. Додека во областите со еврејско влијание се нарекува Хамса, во другите исламски е позната како „Раката на Фатима“.

Иако неговото специфично потекло сè уште е обвиткано со мистерија, до денес сè уште се разгледуваат неколку теории за вистинското потекло на овој симбол. Од една страна го имаме светецот-заштитник Картагина, користен од Фенцијците како симбол на нивната божица Танит. Во Месопотамија (она што денес го знаеме како Ирак) тоа веќе беше претставено како шарм за заштита што исто така ја зголеми плодноста.

Кога ги презентираме тетоважите на раката на Фатима, гледаме дека таа секогаш се појавува со три продолжени прсти, додека понекогаш палецот и малиот прст се закривени. Внатрешното око лоцирано во дланката е Претставени да избегнуваат од злото око и завист. Според некои легенди, Хамзата била претставена и за заштита од завист, лош изглед и безоб wantирни желби.

Иако може да изгледа дека тие не се поврзани, ако погледнете внимателно, ќе видите дека многу тетоважи Хамса се прикажани покрај некои риби, тоа е затоа што се верува дека рибите се исто така заштитен симбол против злото око и ги привлекуваат добрите среќа На овој начин се постигнува поголема комбинација од злото око со комбинирање на двата елементи.

Најдобрите тетоважи на хамса во боја

Тетоважа на рацете Фатима во боја

Лично, повеќе ги сакам овие тетоважи во боја. И тоа е поради неговите форми и детали на дланката на Фатима, можете да играте со широк спектар на бои за да направите навистина жива тетоважа и привлечни. Во зависност од видовите на користени и комбинирани бои, можеме да добиеме резултат сличен на оној на тетоважите на черепот во Мексико.

И во црно? Да, во црно овие тетоважи исто така изгледаат одлично. И иако јас лично ги преферирам во боја, не можам да одречам дека во случај на жени, ако истетовираат рака на Фатима, правејќи го тоа во црно со фин и внимателен преглед, резултатот е тетоважа од деликатна, па дури и сензуална природа . И уште повеќе во зависност од тоа каде е направена самата тетоважа.

Исто така со раширени прсти

Фатима рака на зглобот

Раката хамса може да се претстави на два начина:

 • Со раширени прсти
 • Со прстите затворени заедно

Се вели дека првиот дизајн претставува моќ да го одврати злотододека вториот е симбол на среќа.

Тетоважата со раката хамса не само што е неверојатна благодарение на неговиот дизајн и изглед, туку е поддржана и од многу богати културни вредности и традиции. Симболот потекнува од различни религии, вклучувајќи го, како што веќе споменавме, исламот, но исто така и од јудаизмот, па дури и христијанството. Најстарата употреба на хамса датира уште од Ирак, покрај тоа што се користи како заштита и имунитет од злото око, се верува и дека кој има, тој е безбеден каде и да оди. Ова е првата и главна причина зошто многу луѓе имаат хамса рака во приврзоци, нараквици, обетки и сега исто така и во тетоважи, така што секогаш ги придружува и заштитува каде и да одат.

Покрај тоа, раката хамса исто така се носи или се држи бидејќи помага да се остане безбеден од луѓе кои испраќаат лоши енергии со очите поради, на пример, завист или незадоволство.

Окото на раката хамса дополнително ја зајакнува симболиката на заштита од злото. Окото често се однесува на окото на Хорус, што значи дека секогаш ќе нè следат и без оглед каде се криете, бидејќи никогаш нема да можете да избегате од вниманието на вашата сопствена свест.

Хамса

Рака на Фатима во боја

Од хамса е позната и како „хамса“ што е арапски збор што значи „пет“ или „пет прста на раката“. Интересно е како овој симбол е прифатен во различни религии од различни причини. Изненадувачки, сите значења и причини се сведуваат на истата импликација и значење: безбедност и заштита од другите и лоши енергии.

Симболика на раката Хамса во исламот

Ако го следите исламот, ќе знаете дека петте прсти можеа претставуваат петте столба на исламот. Овие се:

 1. Шахада-Има само еден Бог и Мухамед е гласник на Бога
 2. Салата-моли се 5 пати на ден
 3. Милостиња на сиромашните зекат-да
 4. Пијте пост и самоконтрола за време на Рамазан
 5. Хаџ, кој барем еднаш ја посетува Мека за време на нивниот живот

Алтернативно, овој симбол е исто така познат како Раката на Фатима, во спомен на ќерката на Мухамед Фатима Захра.

Симболика на раката Хамса во јудаизмот

Тетоважа Хамса во црно

Ако потекнувате од еврејско семејство, тогаш се верува дека хамзата го симболизира присуството на Бог во сè што постои на овој свет. Петте прсти на овој симбол се користат и за да го потсетат носителот на тетоважата да ги користи сите свои пет сетила за да го слави Бог. Некои Евреи исто така веруваат дека петте прсти ги претставуваат петте книги на Тората. Позната е и како рака на Миријам, постарата сестра на Мојсеј.

Симболика на раката Хамса во христијанството

Кога станува збор за христијанството, некои извори велат дека раката хамса е рака на Дева Марија и ја симболизира женственоста, моќта и силата. Многу пати, симболот на христијанска риба е исто така вклучен заедно со овој дизајн како надворешна обвивка на рибиното око (Ichthys). Се смета дека е симбол на Христос. Во некои култури, се верува дека рибите се имуни на злото око.

Не е важно каква култура имате, која е вашата религија или кои се вашите верувања, она што е важно е дека ако ја истетовирате раката хамса сте свесни дека тоа значи нешто и дека без сомнение, ќе го носите во тетоважа со многу гордост. Богатството, заштитата, безбедноста и семејството се најважните значења за оваа убава тетоважа што ја сакаат толку многу луѓе.

Каде да направите тетоважа на раката Фатима?

Рака на Фатима на подлактицата

Што се однесува до тоа кои области на телото се поинтересни за да се истетовира раката на Фатима или ХамсаАко погледнеме во галеријата со слики подолу, ќе видите дека огромното мнозинство одлучува да го стори тоа на грбот, вратот или на една од страните на градите. Да, има луѓе кои се осмелуваат да го истетовираат на своја рака, но едно од страниците споменати погоре е подобро.

Мора да имаме предвид дека станува збор за тетоважа која мора да има средна, па дури и голема големина за да може полесно да ги цени сите детали. Инаку, дел од нејзината магија е изгубена. Дали е интересно да се комбинира со други елементи? Па, додека во други случаи обично препорачувам комбинирање на главниот дизајн со други елементи, во овој случај, овие тетоважи се совршени и покрај тоа што се прават сами.

Ок сега Мораме да имаме предвид дека тетоважата на раката на Фатима е многу повеќе од обична рака со три прста продолжена, а другите два криви.. Како што споменавме во претходните точки, треба да бидат вклучени и други видови елементи, како што е внатрешното око, а некои мали риби исто така ќе дадат пооригинален допир на нашата тетоважа. Без понатамошно разочарување, ви оставаме разновидна галерија тетоважи на раката на Фатима за да можете да добиете идеи за вашите следни тетоважи.

Фотографии на Тетоважи на раката на Фатима (Хамса)

Подолу имате обемна Фото галерија на тетоважи со раката на Фатима за да можете да добиете идеи за областите и стиловите во кои можете да го истетовирате:

Како да се тетовираат рацете
Поврзана статија:
Само за супер почетници: како да се истетовирате во XNUMX лесни чекори

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мелиса роџас dijo

  Ја сакам оваа тетоважа. Дали сте вие? Го сакам значењето, и тоа исто така значи повеќе за мене.

 2.   јуани dijo

  многу добра тетоважа

 3.   момон dijo

  Инфо многу ми помогна и исто така од денес веќе ве имам во лице. Благодарам

 4.   Зулма dijo

  Здраво, сакам тетоважи, колку може да чини повеќе или помалку?

  1.    Џералд dijo

   Не знам дали сеуште не сте го направиле тоа, но прашајте и чини повеќе или помалку 60 долари, но тоа зависи и од областа (земјата од каде сте)

 5.   Laura dijo

  Може ли некој да ми каже што е значењето на оваа тетоважа, но дека окото е со солзи

 6.   Џералд dijo

  Имам прашање што ме исполнува со curубопитност, многу барав за оваа тетоважа, но гледам само на дизајните отелотворени кај жените, може ли и маж да го направи тоа? Би сакал да го сторам тоа, но чувствувам дека тоа е повеќе женска тетоважа ...

 7.   Нела завала dijo

  Одлична статија која ја почитува сликата. Многу добар опис и анализа на симболиката на истата како целина и на елементите што ја сочинуваат Раката на Фатима или Хамса и пристапот од различните религии. Откако го прочитав и разбрав значењето, сега ми е фасцинантно да носам таква тетоважа. Ви благодарам.

 8.   RealCastle.! dijo

  Тоа е многу убава тетоважа бидејќи нејзината историја има многу работи и значења за секоја личност што ја поседува, горд сум што имам толку прекрасен фрагмент