Тетоважи од валкит или јазол на смртта, кое е неговото значење?

Тетоважи од валкит

Дали некогаш сте сретнале еден во кој се испреплетени три триаголници? Вистина е дека тоа е прилично вообичаен дизајн иако она што не го знаат многу луѓе е неговото вистинско значење и / или симболика. Тоа е симбол со длабоко оптоварување на значењето.

Вашето име? Валкунт, иако е познат и како «јазол на смртта» Оваа статија е посветена на тетоважи од валкит и нивното значење.

Значење Valknut

Иако да започнеме со малку за неговата историја. Што значи името valknut или од каде потекнува? Па, потеклото на неговото вистинско име е непознато поради неговата антика, но сегашното име доаѓа од соединувањето на зборовите „Валк“, чие приближно значење е „Војник падна во акција » и „Кнут“ што значи „јазол«. Затоа, соединувањето на овие зборови создава „јазол на смртта“, повторуваме, тоа е приближно значење.

Valknut Исто така, беше поврзано со «Таткото на сите » што е како Один е познат во нордиската митологија и култура. Претставувајќи го како три испреплетени рогови, „јазолот на смртта“ е поврзан со смртта и крајот и почетокот на с. Други теории тврдат дека валканот претставува испреплетување на деветте кралства што ја сочинуваат нордиската митологија на следниот начин:

  • Прв триаголник ги обединува кралствата Асгард, Ванахајм и Јатунхајм.
  • Втор триаголник ги обединува кралствата Алфхајм, Сварталфахајм и Мидгар.
  • Трет триаголник ги обединува кралствата Мулпелхајм, Нифлхајм, Хелхајм.

За возврат, како што се гледа во симболот, овие царства се испреплетени едни со други, покажувајќи ја заедницата што постои меѓу нив, формирајќи tуво заедно и да можат да патуваат меѓу нив преку Бифрост.

Во викиншката култура, тоа беше кажано мажите и жените кои сакаа да умрат во името на Один, беа тетовирани или врежани на нивната облека и оружје; Како што можете да видите, тоа е симбол тесно поврзан со овој бог.

Други научници и научници од нордиската митологија го поврзуваат валкутот со џиновскиот Хрунгир, од второто имаше срце со три краци и бил поразен во борба од Тор кога го удрил со неговите славни Чекан Мјолен. Општо земено, можеме да заклучиме дека значењето на симболот с still уште е нешто, во моментов, отворено за дебата, но она за што се согласуваме е во врска со Один и голем дел од неговите приказни.

На тетоважи од валкит Тие се совршени за оние кои бараат тетоважа опкружена со легенди и митолошки приказни. Неговата геометриска форма стана многу популарна овие денови и иако некои луѓе погрешно ја поврзуваат со одредени екстремистички идеологии, вистината е дека историјата на валканот е милениумска.

Во моментов, на Нордиска симбологија Се користи не само како дел од викиншката култура и историја, туку и во западното општество XXI век тоа е многу распространето. Од Музички групи (хеви метал, метал ...) до политички партии од различни идеологии, па дури и од светот на киното и стрипот, викиншката симболика и митологија добива сила во последниве години за да стане секојдневна ставка во нашиот ден за ден.

Тетоважи од валкит

El валкнут е симбол на викинг во која се поврзани три триаголници. Оваа тетоважа има длабоки корени во нордиската митологија. Вистината е дека таква е нејзината старост што дури и истражувачите и експертите во викиншката култура не се согласуваат за неговото значење и оригиналната функција на валкут. Бидејќи има три триаголници, нумеричкиот фактор мора да се земе предвид.

На тетоважи од валкит се користат за симболизирање на нови светови и хоризонти, иако може да се искористи и за да ја претставува иднината, личниот раст и потрагата по авантура.

Денес овој симбол исто така се користи за демонстрираат пагански убедувања. И иако највообичаено е да се најдат само трите триаголници што го сочинуваат валканот, има и такви кои избираат да го придружуваат со други симболи поврзани со таа култура, како што се врана, животно исто така поврзано со Один.

Во принцип, дизајнот на valknut овозможува многу варијации без да се изгуби значењето. Од стави боја, се додека не се нацрта со ефект на врежан во камен или во многу минималистички (само линии што даваат идеја за дизајнот), неговото значење или суштина не се менува, дозволувајќи им на секој човек што го врежал на својата кожа, да му даде свој личен и уникатен допир.

Накратко, нордиската митологија има голема разновидност на руни и симболи кои ни ја пренесуваат неговата историја и легенда и имаат многу длабоки и моќни значења, од уметниците за тетовирање, ве охрабруваме да ја истражите оваа богата култура и нејзините ликови од кои толку многу слушнале.

Во галеријата што ја придружува оваа статија можете да најдете еден разновидна компилација на тетоважи на орев да се идеи.

Фотографии на тетоважи од Валкнут


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.