Тетоважи на руки од Викинг, потекло и значење

 

На тетоважи руни викинзи се инспирирани од античкиот футарк (име што доаѓа од името на првите руни), една од многуте сорти на руни азбуки кои постоеле низ историјата.

Руните се препознаваат со голо око благодарение на нивниот едноставен и малку тесен стил, совршен за нивно резба во камен. Следно ќе зборуваме за неговото значење.

Античкиот футарк

Тетоважи од руки Викинг Стоун

Најстарата рунска азбука и на која се темелат тетоважите со руки од Викинг, потекнува од XNUMX век од нашата ера. Всушност, Се верува дека неговите корени можат да се најдат во латинската азбука и дека тоа би бил модел за тоа со кој руните ја прифатиле својата карактеристична аголна форма. Оваа форма, како што рековме, се користеше за да се врежат зборови во камен, метал или дрво.

Навистина убава од руните е дека тие не биле користени само за создавање зборови, туку секој од нив имал поврзан концепт потекнува од три области: религија, природа и човечко опкружување.

Дваесет и четири руни и нивните значења

Гатање за тетоважи на Викинг Руни

Дали сакате да го знаете значење на секоја руна? Ги наведуваме подолу:

 • ᚠ (феху): претставува изобилство и божеството Фреј
 • ᚢ (уро): бикот, силата
 • ᚦ (isурисаз): претставува гром и неговиот бог, Тор
 • ᚨ (ансуз): богот Асир
 • ᚱ (раидо): патување
 • Ka (каунан): факел
 • ᚷ (гебо): подарок
 • ᚹ (вунџо): радост
 • ᚺ (Хагалаз): град
 • ᚾ (наудиз): потреба
 • ᛁ (Изаз): мраз
 • ᛃ (jēra-): добра година жетва
 • I (иваз): тис
 • ᛈ ​​(поþ): Судбината
 • ᛉ (алгиз): заштита
 • ᛊ (соило): сонцето
 • ᛏ (тиваз): богот Тајр
 • ᛒ (берканан): бреза
 • ᛖ (ехваз): коњ
 • Man (маназ): hombre
 • Lag (лагуз): езерото
 • ᛝ (иннгваз): богот Ингваз
 • ᛟ (очила): наследство, имот
 • ᛞ (дагаз): Puerta

Тетоважите со викиншки руни се инспирирани од азбука полна со интересни значења. Ајде да знаеме што мислите во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.