Помеѓу божественото и човечкото: Тетоважи на самовили и ангели како мешавина на духовното и земното

ангел-тетоважи

На тетоважи од самовили и ангели тие станаа многу популарни за оние кои се поврзуваат со темите на духовноста и магијата. Има голема разновидност на многу убави и разновидни дизајни, сите тие пренесуваат чувство на убавина, духовност, заштита.

Тие можат да се тетовираат заедно или одделно, иако некои луѓе ги мешаат тетоважите од самовила и ангел затоа што изгледаат многу слично. И двајцата имаат прекрасни крилја, претставуваат невиност, нудат заштита од негативните енергии, претставуваат и магични фантазии. Тие се љубовни небесни суштества со вибрациите на универзалната љубов.

Тетоважите од самовили и ангели се нарекуваат фантазија, иако сè зависи од значењето што секој човек сака да им го даде.

Lили магично и во нив се подразбира натприродното а луѓето кои го ставаат во своето тело се сонливи, фантастични, креативни, ја сакаат магијата и врската со мистични суштества. Само треба да одлучите кој аспект од вашата личност сакате да го претставите со тетоважа од овој стил.

на самовилите претставуваат женственост и убавина. Да се ​​потсетиме дека традицијата ги опишува како митолошки суштества со голема убавина со крилја, кои не штитат и ни помагаат на различни начини.
И ангелите се поврзани со заштита, со љубов, добрина, невиност и духовна поврзаност со божественото.

Во рамките на широката разновидност на дизајни за тетоважи од самовили и ангели, ќе видиме некои од најпопуларните со неверојатни дизајни и одлични значења за да ви ја обезбедат сета заштита, светлина и магија во вашиот живот.

Готски тетоважи од самовили

готски-самовила-тетоважи
Тие се слатки суштества, но со готски пресврт. комбинираат невиност со малку потемни нијанси како црна облека, тие повремено вклучуваат черепи. Тие можат да го симболизираат губењето на невиноста, но и силата и моќта наспроти неволјата. Тоа е одличен дизајн кој ќе ви даде сила и храброст во овој момент од вашето патување.

Селтик самовили тетоважи

Селтик-самовила-тетоважи
Овие типови дизајни за тетоважи од самовили ја симболизираат духовноста и паганството. Тие се генерално со пеперутки, цвеќиња, растенија, во шумата, што претставува голема врска со мајката земја, природата и сите живи суштества.

Сензуална тетоважа со самовила

секси-самовила-тетоважа
Овој тип на дизајни ги претставува жените со крилја, некои се многу секси и сензуални и евоцираат женственост и моќ. Некои случаи претставуваат невиност со цвет, или јаболко, тоа е симбол на искушението. Тие можат да се направат во светли бои или во црно-бело.

тетоважи од самовила што плаче

плач-самовила-тетоважа
Во овие дизајни самовилите се тажни може да претставуваат губење на невиноста. Многупати таа може да седи на цвет или во шума која отелотворува тага затоа што можеби сте ја изгубиле врската со саканата личност или чувствувате емоционална болка.

Таа тетоважа може да ви даде сила да ја признаете болката и да научите да ја надминувате.

магични тетоважи од самовили

самовила тетоважа
Во рамките на овој тип на самовилни тетоважи Дизајните главно се од мали суштества со проѕирни крилја и имаат магични стапчиња, со кои го создаваат својот идеален свет. Тие можат да симболизираат заштита и мала помош и магија за создавање на своја реалност.

Тетоважа со ангели, архангел Михаил

тетоважа-на-ангели-архангел-михаил
Овој дизајн на тетоважа архангел Мајкл Тој е многу моќен, тој е претставен како воин, тој е водач на небесните војски и носи заштита и сила на секој што го носи на своја кожа.

Ангелски тетоважи, Ангел чувар

тетоважа-на-ангели-ангел-чувар
Тоа е идеален дизајн за носење на вашето тело и за добивање заштита и водство во текот на вашиот живот. Тоа е дизајн за мажи или жени кои поминале низ тешки ситуации или трауматски искуства за да добијат заштита на силата и насоки Ти си импресивен ангел.

Мала тетоважа на ангел херувим

мал-ангел-тетоважи
Овие дизајни на мали тетоважи со ангели Можат да се постават на рачниот зглоб, во раката, зад увото. Тие се нарекуваат херувими, симболизираат благослови, освен тоа, имаат функција да пренесуваат знаење и божествена мудрост.

Тетоважа на Купидон

ангел-купидон-тетоважа
El Купидон тетоважа тоа е одличен дизајн, во популарната култура е ангел на љубовта и страста. Создаден е од боговите на љубовта и војната. Тој е Бог кој ги претставува убавината и љубовта и е еквивалентен на Ерос во грчката митологија. Таа е претставена со дете кое фрла стрела кон срцето без да ги види и без да ги образложи нејзините последици.

Тетоважа на паднат ангел

Тетоважа-на-ангели-паднати-ангел-Луцифер.
Тие може да изгледаат прилично заканувачки како што се Луцифер или сатана. Ако се потсетиме на библиските легенди, Библијата вели дека овие ангели се побуниле против својот творец и одбиле да ги почитуваат и да се придржуваат на прописите, поради што биле протерани од рајот.

Овој тип на тетоважа може да го претставува изборот помеѓу доброто и злото, потчинувањето и бунтот, двојноста што ја живееме на земјата.

Ангел и ѓавол во рацете
Поврзана статија:
Тетоважи на ангели и демони

На тетоважи од самовили и ангели Тие се и за мажи и за жени.

Како што видовме, тие можат да бидат претставени со цртани, да бидат црно-бели или во боја, а изборот на вистинскиот дизајн зависи од значењето и симболиката што секој од нив ги има за вас. Што се однесува до местото и големината, тоа е според вашите лични преференци, но, како имаат големо духовно значење или во некои религиозни случаи, генерално се применува на дел од телото што е скриен.

Иако, помалку мажи се одлучуваат да тетовираат самовили, повеќе им се допаѓа дизајнот на ангелите. Но, тие можат да избираат дизајни според нивниот вкус и машки бои, доколку веруваат и во магијата и пакоста на самовилите.

Затоа, ако сте решиле да тетовирате самовили и ангели, вие сте личност поврзана со духовниот свет, сакате митологија, приказни, магија, фантазија.

Не заборавајте да дадете некој од овие симболи на вашето тело значи дека секогаш ќе имате божествена заштита со вас, светлина која ќе го води вашиот пат и вашите одлуки во животот. Исто така, многу сила и храброст да ги прескокнете сите препреки и да продолжите напред на избалансиран и мирен начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.