Тетоважи од Мамбабаток. Ванг-од, последниот наследник на традиционалниот филипински стил

Тетоважи назад Манбабаток

Ванг-од се подготвува да направи тетоважа (Извор).

Во Бускалан, мало село во Филипини, тоа живее Ванг-од Огеј, стогодишнина жена која е можеби последниот уметник на тетоважи од мамбабаток, еден вид на Филипинска традиционална уметност за тетоважа.

Откријте ги најинтересните Историја ова mujer и на а уметност за тетоважа en пелигро да исчезне читајќи го овој пост!

Lifeивот на посветеност на уметноста за тетоважа

Тетоважи мамбабаток рака

Раката на старата жена, полна со тетоважи (Извор).

La живот Ванг-од е интимно поврзана со овие традиционални тетоважи Од Филипините. Старицата тетовира уште од петнаесет години. Су татко го научи како и, иако на почетокот негов тетоважи не пријавиле ниту еден корист економски, малку по малку се прославуваше.

Сопствена Ванг-од имаат тетоважи тело, што изгледа бидејќи било тинејџер. Првиот беше а Пајтон на скала.

Традиција и легенда

Тетоважа мамбабаток рака

Овие тетоважи бараат голема умешност и издржливост за болката! (Извор).

На тетоважи од мамбабаток од Ванг-од се последен жив примерок од оваа уметност. Нивните дизајни се разликуваат со тоа што содржат природни мотиви y геометриски. Вашиот потпис е А. тетоважа de три бода. Овие тетоважи, кои следат a метод тоа се враќа повеќе од илјада години, тие се направени со а инструментална многу едноставно, исто како и состојки на мастило: вода y јаглен.

И, како и во скоро сите традиционални мотиви, односот на уметник за тетоважи со неговата уметност е скоро магија, и тоа е полн со суеверија и легенди.

На пример, на почетокот Ванг-од тетовирани воини ya mujeres од нивната област која сакаше да им ја разубави кожата и го стори тоа со скандирања y предвидувања. Но, со исчезнување на воини и зголемување на туристите, на уметник за тетоважи тој престана да пее и да ја предвидува иднината на своите клиенти. Старицата верува во тоа скандирања тие се само за него украсување на жените во вашата област и прославата на победи на воините.

Покрај тоа, секој тетоважа мамбабаток има симболика многу прецизни и интимно поврзани со култура од селото. На пример, тој тетоважа со орел симболизира дека а Воин уби а непријател.

Од раздвижена Манила до тивка Бускалан

Тетоважи продавница мамбабаток

Продавница за тетоважи на Ванг-од (Извор).

Овој преподобен уметник за тетоважиПонатаму, не може да биде мирно. И покрај тоа што има повеќе од сто години, и застанувајќи една недела во 2017 година од здравствени причини, прифатете неколкутриесет клиенти на ден!

На клиентиПонатаму, тие доаѓаат од далеку до далечното село Тие пребаруваа. Тие поминуваат низ огромни полиња на Филипините кога ќе остават зад себе врева од градовите како Манила, и се зголемуваат стрмни падини што водат до селото каде што а ракетен знак најавувајќи влез во скромната колиба на уметник за тетоважи.

Еден од последните тетоважи на мамбабаток од Филипини?

Тетоважи внука мамбабаток

Внуката на Ванг-од ќе биде една од наследничките на нејзината пра-тетка (Извор).

Генерал Ванг-од тоа не може пренесува неговата уметност за секого затоа што мора да биде а традиција нека се случи во истото семејство. Но тетоважа е во опасност од се заразува. Бидејќи немала деца, се чини дека наследството на тетоважи од мамбабаток тука ќе се изгуби.

За среќа постои еден мала надеж: нејзиното собрина Грејс Паликас и другите членови на семејството се заинтересираа за традиционална уметност на тетоважи од мамбабаток. Иако нивните мотиви не се така сложена како оние на Ванг-од, и дека скандирања y предвидувања, имајќи орална природа, ќе се изгуби со стара жена, се чини дека ова семејна уметност тиен иднина.

Ванг-од добива заслужено признание

Завршена тетоважа мамбабаток

Завршена тетоважа од мамбабаток (Извор).

Иако можеби Ванг-од не биди така фамоза како и другите уметници на тетоважа како Кет Фон Д.Во Филипини доволно е познат, и дури има добиено и некои номинација да се смета за човечко добро и дел од жива култураа од оваа земја.

Покрај тоа, се појави во различни документарци а во некои изложеност. Во 2017 година тој исто така учествуваше во а конвенција веднаш до неговиот чираци.

Историјата на Ван-од, последниот мамбабаток уметник за тетоважи, тоа е без сомнение возбудлив. Различен, едноставен живот, целосно посветен на А. загрозена уметност, но што ќе заврши преживеа, дури и ако е по пат на нешто различни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.