Si të shëroni një tatuazh të infektuar

Mendoni se tatuazhi i ri nuk kurohet siç duhet apo mund të jetë i infektuar? Në këtë artikull do të shpjegojmë Si të kuroni një tatuazh të infektuar ose se nuk është shëruese siç duhet.

Të bësh një tatuazh është gjithmonë një përvojë e pabesueshme, por mund të jetë e rrezikshme nëse nuk merren parasysh një sërë faktorësh. Me siguri kur bëni një tatuazh, gjëja e parë që dëshironi të bëni është ta shfaqni atë, të tregoni punën e re që zbukuron lëkurën tuaj, por me siguri artisti i tatuazhit ju ka dhënë disa udhëzime shumë të rëndësishme për t'u ndjekur. Dhe është se, nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të infektoheni. 

Nëse tatuazhi është i fryrë ose me rrjedhje është një simptomë e padyshimtë e infeksionit dhe duhet të fillohet menjëherë me kurat. Mos u shqetësoni, ne do t'ju japim një sërë këshillash që do t'ju ndihmojnë për të shëruar sa më mirë tatuazhin, megjithëse duhet të keni parasysh që pas kurës mund të ketë ndonjë shenjë ose "vragë". Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme ndiqni udhëzimet që tatuazhisti ju jep për kujdesin e mëvonshëm për tatuazhin.

Si të kuptoni nëse një tatuazh është i infektuar

Gjëja e parë është të siguroheni që tatuazhi të jetë i infektuar ose në fazat e hershme të infeksionit. Të simptomat kryesore që zakonisht ndodhin janë:

 • acarim
 • Inflamacion
 • Kruarje
 • Shkarkim me qelb dhe erë të keqe
 • Dizajni fillon të deformohet.
 • Zgjebe
 • Flluska
 • konsumator 
 • ethe
 • lodhje

Ndonjëherë infeksioni mund të fillojë gjatë seancës së tatuazhit kur krijohen plagë të vogla për të injektuar bojën, ose sepse materiali nuk ishte sterilizuar siç duhet ose produktet nuk ishin të përshtatshme; mund të ndodhë që objektet të mos përmbushin standardet e nevojshme higjienike; mund të jetë edhe më vonë, gjatë procesit të shërimit me kurat e para ose gjatë gjithë javëve që mund të duhen për t'u shëruar.

Hapat që duhen ndjekur në shtëpi

Perpara se shenjat e hershme të infeksionit në tatuazh duhet të filloni me kurat. Gjëja e parë është Shko tek doktori për të vlerësuar situatën si dhe ashpërsinë e infeksionit dhe të fillojë me trajtimin më të përshtatshëm. Kjo është një nga arsyet pse kurat pas tatuazhit janë thelbësore.

Nga ana tjetër, duhet gjithashtu shkoni në studion e tatuazheve ku është bërë për të komentuar atë që ka ndodhur me artistin e tatuazheve, veçanërisht nëse keni ndjekur rekomandimet dhe keni bërë kurat e nevojshme, në atë rast mund të jetë për shkak të material i papërshtatshëm ose në vetë objektet. Sa herë që bëni tatuazh, është thelbësore të siguroheni që materiali i tatuazhit, si gjilpërat, të hapen para jush, që kontejneri të jetë i mbyllur hermetikisht, duke siguruar kushte sterilizimi. Se dorezat jane te reja, edhe pigmentet. Nëse ndonjë nga këto kushte nuk plotësohet, ato mund të sjellin rrezikun e infeksionit të mëvonshëm.

L duke ndjekur rekomandimet çfarë do t'ju japim për të kuruar një tatuazh të infektuar janë kura të mëparshme, e cila në asnjë rrethanë nuk zëvendëson vizitën te mjeku dhe trajtimin e administruar aty. 

Udhëzues hap pas hapi:

 1. Ne do të fillojmë me pastrimin e plotë të zonës së infeksionit (sekretimit të qelbit, gjakut të tepërt dhe bojës) dhe rreth saj, për këtë gjëja më e mirë është uji i ngrohtë dhe një. sapun special me pH neutral.
 2. me garzë e sterilizuar Ne do ta thajmë butësisht zonën.
 3. Gjëja tjetër është të mbuloni zonën me pomadë antibiotike për të eliminuar infeksionin. Mund ta gjeni në farmaci. Me pomadën do të mbulojmë të gjithë zonën e infektuar dhe do ta mbulojmë me garzë të sterilizuar dhe shirit ngjitës. Kujdes mos kapni ndonje zone te skuqur me te, kur ta hiqni per kurimin e radhes do ju dhemb shume, kujdes!
 4. Kjo duhet bërë të paktën 2 herë në ditë, por nëse shihni se infeksioni është serioz, është mirë ta bëni 3-4 herë nëse është e mundur. Merrni atë si ilaç, mëngjes, drekë dhe darkë.
 5. Është një proces i gjatë, mos mendoni se duke e bërë për një javë infeksioni do të zhduket.
 6. Në rast se infeksioni nuk largohet, vërtet duhet të shkoni te mjeku për të rishikuar infeksionin.

Siç e kemi diskutuar këtë Ato janë kura bazë për t'u kryer në shtëpi, është mirë të shkoni në një qendër mjekësore ku do të vlerësojnë situatën dhe do të shmangin pasojat e mundshme.

koha normale e shërimit

Kjo është gjithmonë pyetja e madhe, Sa kohë do të duhet për të shëruar një tatuazh të infektuar? Këtu hyjnë në lojë disa variabla, si lloji i lëkurës, secila prej tyre ka një lloj lëkure dhe shpejtësi të ndryshme shërimi dhe duhet të kemi parasysh se jo të gjithë shërojnë ose shërojnë njësoj; zgjatja e infeksionit, një tatuazh "mini" nuk është i njëjtë me dizajnin e shpinës së plotë dhe ashpërsinë e tij; Duhet të shmanget edhe një mbiinfeksion i mundshëm, kjo mund të ndodhë nëse mjekimi ndërpritet përgjysmë sepse besojmë se tashmë është “në rregull”.

Nëse vëmë re se tatuazhi nuk shërohet, mund të rritet numri i herëve të kryerjes së trajtimit, por ne rekomandojmë më shumë të shkosh në qendrën mjekësore, pasi mund të jetë për shkak të një lloji të veçantë infeksioni.

Kështu që nuk do të lodhemi duke ju kujtuar se ndjekja e këshillave të tatuistit për kurat që duhen bërë për shërim janë shumë të rëndësishme për të shmangur një situatë të rëndë që mund të ndikojë jo vetëm në imazhin e tatuazhit, por edhe në shëndetin tuaj. .


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.