Humbja e madhe e peshës ndikon në tatuazhe: Këto imazhe zbulojnë

Tatuazhet zmadhohen por nuk deformohen

(Burim).

A ndikon humbja e peshës në tatuazhet me sy? Po sikur të fitojmë muskuj, të plakemi ose të mbetemi shtatzënë? A mund të deformohen ose të ndryshohen në madhësi? A ka tatuazhe më të prirur se të tjerët për t’u deformuar? Këto janë disa nga pyetjet që shumë njerëz bëjnë për arsye të ndryshme.

Shtë e mundur që ju do të hyni në palestër dhe të fitoni një masë të konsiderueshme të muskujve ose, përkundrazi, dëshironi të humbni disa kilogramë. Do tuajat tattoos? A është më mirë të prisni derisa të keni peshën e dëshiruar për të bërë një tatuazh? E vërteta është se ka pak legjenda urbane në lidhje me të. Më poshtë do të përpiqemi t'ju ndihmojmë duke iu përgjigjur pyetjeve më të shpeshta.

Çfarë ndodh me trupin tim kur bëj një tatuazh?

Një burrë muskuloz me tatuazhe

Le të kujtojmë pak çfarë ndodh me trupin tonë kur bëjmë tatuazhe para se të shohim se çfarë ndodh kur pësojmë ndryshime, sikur humbasim peshë dhe shëndoshemi.

në thelb, tatuazhet përbëhen nga vendosja e bojës nën epidermë, domethënë në dermis. Nëse nuk do të ishte kështu dhe tatuazhi do të qëndronte në shtresën më sipërfaqësore të lëkurës, do të zgjaste vetëm disa javë, pasi qelizat e jashtme po ndryshojnë vazhdimisht. Kjo është arsyeja pse artisti i tatuazheve duhet të shkojë pak më poshtë.

Meqenëse një tatuazh është ende një plagë (mirë, qindra plagë mikroskopike) sistemi imunitar aktivizohet për të luftuar kërcënimin dhe e dërgon vendin në fibroblastet, një lloj qelize që do të gëlltisë një pjesë të bojës në përpjekje për ta hequr atëMe Duke pasur këtë funksion, ne mund të konsiderojmë se fibroblastet janë "fajtorët" që tatuazhi humbet pak intensitet ndërsa shërohet.

Po sikur të bëj një tatuazh dhe muskujt të rriten?

Tatuazhe para dhe pas humbjes së peshës

(Burim).

Tani që kemi folur për atë që i ndodh trupit tonë kur tatuohemi, ka ardhur koha për të folur çfarë do të thotë humbje peshe (ose shtim, si në këtë rast) për tatuazhetMe Pra, a ndikon rritja e muskujve në shfaqjen e tatuazhit?

Përgjigja e shkurtër është se jo.

Përgjigja pak më e gjatë e thotë këtë lëkura është e përgatitur për të marrë ndryshimet e peshës në mënyrë të ekuilibruar, dhe se nuk ka shumë gjasa që të vini re ndonjë ndryshim në tatuazhin tuaj nëse keni fituar muskuj në mënyrë natyrale (dmth. ngadalë). Sidoqoftë, nëse e keni tatuazhin diku të prirur ndaj strijave (për të cilat do të flasim më poshtë) ka të ngjarë që ai të pësojë ndonjë ndryshim.

A mund të vazhdoj stërvitjen nëse bëj një tatuazh?

Tatuazhet para dhe pas humbjes së muskujve

(Burim).

Një pyetje tjetër shumë e shpeshtë e lidhur me këtë temë është nëse mund të vazhdojmë stërvitjen në palestër pasi të bëjmë një tatuazh, në javët që duhen për tu shëruar. Përgjigja është po, por pa e tepruar: ditët e para është më mirë të pushoni për të qetësuar trupin tuaj dhe për t'u shëruare, përveç kësaj, nëse plaga është shumë e freskët dhe ju djersitni, ka më shumë mundësi që të infektohet. Sidoqoftë, kur plaga është pak a shumë e mbyllur (e cila varet nga secila) ju do të jeni në gjendje të stërviteni me qetësi dhe pa frikë se tatuazhi juaj do të deformohet.

Çfarë ndodh me tatuazhet e mia nëse humbas peshë?

Për fat të mirë, humbja dramatike e peshës nuk do të thotë humbje e tatuazheve tuaja

(Burim).

Nëse bëjmë një tatuazh dhe humbim disa kilogramë në peshë, nuk do të ketë asnjë efekt të dukshëm në tatuazh. Nuk do të preket fare. Tani, nëse flasim për një humbje të konsiderueshme të peshës, për shembull, 20 kilogramë, situata ndryshon. Së bashku me këtë artikull ne ju tregojmë një përmbledhje fotografish që na tregojnë para dhe pas njerëzve që kanë humbur peshë dhe si duken tani tatuazhet e tyre.

Çfarë ndodh me tatuazhet e zorrëve nëse humbni peshë

(Burim).

Duke i kushtuar vëmendje të veçantë imazheve, ne e kuptojmë këtë shumë tatuazhe që më parë ishin shumë të mëdhenj dhe të dukshëm janë "zvogëluar"Me Dhe në rastet më ekstreme të ndryshimit të peshës, si në njërën anë ashtu edhe në anën tjetër, vizualisht tatuazhi mund të dëmtohet, duke e bërë të nevojshme kalimin nëpër një studio tatuazhesh për të rregulluar "dëmin", edhe pse është diçka që ndodh ekskluzivisht. në zonat ku tentojnë të shfaqen strijat.

Tatuazhe para dhe pas humbjes së peshës

(Burim).

Për më tepër, Importantshtë e rëndësishme të theksohet se, siç mund të shihet në imazhe, në shumicën e rasteve, humbja e konsiderueshme e peshës ndikon në tatuazhet, por nuk i deformon ato. Megjithëse madhësia e tyre ndryshon, ato janë akoma proporcionale. Dhe nga përvoja ime personale, mund të them se është kështu, tatuazhet preken sipas ndryshimeve që pëson trupi.

Ku tatuazhet janë më pak të deformuar?

Tatuazhet e qafës deformohen me moshën

Ndër vendet më të mira për të bërë tatuazhe pa frikën e deformimit, duhet të kërkojmë ato vende ku strijat nuk shfaqen dhe ato që duan më shumë për të treguar një rritje ose ulje të peshës, për shembull, kyçin e këmbës, këmbët, parakrahët, shpatullat ... Nëse, përveç kësaj, tatuazhet në këtë zonë kanë një madhësi të caktuar, ndryshimet do të vlerësohen edhe më pak Me

Në vend të kësaj, ka një numër vendesh që janë pothuajse të garantuara të bëhen më të mëdha ose më të vogla me kalimin e kohës, për shembull, zorrë ose ijet. Kjo është veçanërisht jetike për njerëzit që duan të kenë fëmijë: më mirë t'i keni ata së pari sesa të bëni një tatuazh në atë zonë!

Bettershtë më mirë të prisni për të bërë një tatuazh në bark sesa pasi të jeni shtatzënë

Përveç humbjes së peshës, ekziston një faktor tjetër i madh që mund të përcaktojë nëse një tatuazh do të deformojë me kalimin e kohës: mosha. A) Po, nëse nuk doni që tatuazhi juaj të duket i drejtë ndërsa plakeni, shmangni vendet ku lëkura tenton të lëkundet dhe të qeset, siç është qafa.

E fundit por jo më pak e, është e këshillueshme që të shmangni vendet ku ka nyje, si kyçet e dorës, pasi me kalimin e kohës lëkura po jep vetveten dhe mund të ndikojë negativisht në estetikën e tatuazhit.

A ka tatuazhe më të prirur për të deformuar se të tjerët?

Tatuazhet gjeometrike ka më shumë gjasa të vërehen nëse deformohen

Dhe ne përfundojmë duke iu përgjigjur një pyetjeje tjetër në lidhje me humbjen e peshës në tatuazhe, nëse ka modele që kanë më shumë gjasa të deformojnë me ndryshimet që përjeton trupi ynë sesa të tjerët. Me të vërtetë, tatuazhet e vegjël kanë më shumë gjasa të duken të çuditshme pas shtimit ose humbjes së konsiderueshme të peshës, ndërsa më të mëdhatë mezi tregojnë dallime.

Sa më të mëdha të jenë tatuazhet, aq më pak do të bien në sy nëse ato deformohen

(Burim).

Nga ana tjetër, dhe shumë logjikisht, modelet simetrike gjithashtu kanë më shumë gjasa të tregojnë ndryshime pas ndryshimeve në peshëMe Për shkak të llojit të copave që janë, çdo ndryshim mund të bëhet i dukshëm, pasi hiri konsiston pikërisht në atë gjeometri hipnotike aq të ftohtë. Në këto tatuazhe, për shembull, ne mund të përfshijmë mandala, gjeometrike ose fisnore.

Tatuazhet në zorrë janë të prirur të shtrembërohen me kalimin e kohës

(Burim).

Humbja e peshës në tatuazhe ndikon në modelet shumë më pak nga sa pritejPër fat të mirë, edhe pse njohja e plotë e situatës para se të bëni një tatuazh ju ndihmon të merrni vendimin më të mirë, apo jo? Na tregoni, keni humbur peshë apo keni shtuar peshë dhe jeni tatuazhuar? Çfarë ka ndodhur me tatuazhet tuaja, a është përmbushur ajo që sapo kemi thënë apo, përkundrazi, a ka qenë krejtësisht ndryshe?

Fotografitë e Tatuazheve pas Humbjes së Peshës

Fuente: Businessinsider


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   dashnor chris dijo

    Unë bëra një tatuazh në gjoks dhe e vërteta ishte, ishte shumë e dhimbshme, kishte 2 tatuazhe, disa shkronja në anën e majtë dhe në anën e djathtë një arlekinë, së pari ishte arlekina, mora një pjesë të gjoksit dhe sqetullës dhe ajo pjesë ishte më e dhimbshmja, unë rekomandoj që ata ta bëjnë atë diku tjetër sepse më shumë se gjithçka përshëndetje të dhimbshme