Tatuazhe simbole nordike, hajmali të lashtë të fuqisë

Simbolet Nordike

Tatuazhe simbolet Norvegjia bazohet në hajmalitë e një kulture interesante dhe antike, ai i vikingëve, të cilët mbështeteshin te këto simbole të fuqisë, të përdorura si hajmali.

Tjetra do të shohim kuptimin e tre simboleve nordik: el aegishjalmur, svefnthorn dhe vegvisir. Lexoni për të zbuluar!

El aegishjalmur, mbrojtësi i luftëtarit

Simbolet Nord Aegishjalmur

Aegishjalmur, i cili mund të përkthehet si 'përkrenarja e Aegir', është një simbol mbrojtës me origjinë Islandeze. Ai e pikturonte veten midis syve të përdoruesit pak para një beteje për t'u bërë i pathyeshëm dhe për të trembur armikun. Ekzistenca e tij përmendet në saga të ndryshme Viking. Interesant është fakti se në kohërat para-kristiane ai gjithashtu sportohej në formën e një tatuazhi, kështu që mund të jetë një ide e shkëlqyer ta veshësh atë sot.

Svefnthorn, Dormidina e dikurshme

Svefnthorn është një nga simbolet më kurioze skandinave. Isshtë një magji që përdoret për të fjetur më mirë, me sigurinë se gjatë natës do të jemi të sigurt. Mbani në mend se një ditë para një beteje, Vikingët ndoshta do ta kenë të vështirë të flenë për shkak të nervave të tyre, me çfarë amuletë si kjo (që nga rruga, nuk ka një formë të përcaktuar, por përdoret për të përfaqësuar me një lloj shigjetash) ishin të zakonshëm për të qenë në gjendje të çoheshin të qetë dhe të gatshëm për luftë.

Vegvisir, busull Islandeze

Simbolet Nordike Bjork

(Vegvisir i tatuazhuar i Björk. Burim).

Më në fund, vegvisir është një tjetër nga simbolet e veriut, me origjinë Islandeze, që do të shohim. Megjithëse nuk mund të konsiderohet Viking, meqenëse përmendet vetëm në një burim dhe nuk e dimë nëse ishte shumë i popullarizuar në mesin e njerëzve të tij, ai ka një kuptim më interesant. Vegvisiri ose 'ai që tregon rrugën', është një simbol që mbron mbajtësin, duke e parandaluar atë të humbasë gjatë çdo stuhie.

Simbolet nordike janë shumë interesante dhe mund të duken mirë si tatuazh, apo jo? Na tregoni, a keni ndonjë? Mos harroni se ju mund të na tregoni se çfarë dëshironi, ju vetëm duhet të na tregoni në një koment!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.