Tatuazh Hannya, zbuloni kuptimin e kësaj maske

Tattoo Hannya

(Burim).

Se një tatuazh Hannya përfaqëson një demon duket shumë qartë ... Por ka shumë më shumë për të zbuluar në lidhje me këtë maskë misterioze sesa ato që shohim në shikim të parë.

A doni të zbuloni kuptimin e këtij kureshtari tatuazh japonez? Atëherë vazhdo të lexosh!

Karakteristikat e maskës hannya

Tattoo me ngjyra Hannya

Karakteristikat e kësaj maske, tipike për teatrin noh japonez, janë shumë të qarta në shikim të parë, megjithëse nganjëherë të tjerët janë të ngjashëm, siç është ajo e tengut. Në rastin e maskave hannya, ato janë karakteristike, përveç fytyrës së kuqe, dhëmbëve, syve metalikë dhe dy brirëve në kokë. Siç thamë, këto maska ​​janë tipike të teatrit noh në mënyrë që aktorët të luajnë role femra edhe si burra.

Hannya përfaqëson një demon femër të konsumuar nga xhelozia. Në varësi të maskës dhe bindjeve japoneze, ajo mund të jetë pak a shumë e humbur në gjendjen e saj djallëzore ose ende shpreson të kthehet në formën e saj njerëzore. Kështu, sa më të ekzagjeruara tiparet e maskës dhe sa më të gjatë brirët në kokë, aq më pak shanse kanë që të kthehen në normalitet. Përveç kësaj, sa më e zbehtë fytyra, aq më e rafinuar karakteri i gruas së varfër.

Maskë në një tatuazh

Tattoo Hannya Sin

(Burim).

Nëse ju pëlqen të bëni një tatuazh hanya, keni shumë mundësi në dispozicionin tuaj. Për shembull, Përveç se merrni parasysh ngjyrat e fytyrës, mund të luani edhe me shprehjen e fytyrës (Pjesë e hirit të kësaj maske është se në varësi të mënyrës sesi e shfaqni, ajo mund të shprehë zemërim ose trishtim). Ashtë një mundësi e mirë për të vendosur për një dizajn ngjyrash dhe të një madhësie të caktuar në mënyrë që të jetë shumë i ndritshëm dhe tërheqës për sytë.

Alsoshtë gjithashtu pozitive që të kërkoni një artist tatuazhesh ekspert në stilin japonez kush di të ju këshillojë se si të përfitoni sa më shumë nga ky dizajn.

Shpresojmë që ky artikull t'ju interesojë dhe t'ju inkurajojë të bëni një tatuazh hannya. Na tregoni, e dinit kuptimin e këtij tatuazhi? A keni ndonjë frymëzuar nga kjo maskë? Na tregoni se çfarë doni në komente!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.