Tatuazhet e hënës: të gjitha kuptimet dhe modelet

Një hënë e plotë realiste e bukur

(Burim).

Hëna ka qenë gjithmonë protagoniste e shumë historive dhe fantazive. Kush nuk është magjepsur duke parë krateret në Hënë, e cila duket se është një fytyrë? Hëna do të jetë gjithmonë protagoniste e shumë historive dhe do të vazhdojë të jetë e tillë në jetën e shumë njerëzve. Hëna është një simbol që do të marrë kuptime në varësi të personit që e bën atë tatuazh, por gjithmonë do të jetë e lehtë në errësirë.

Në këtë artikull do të flasim tattoos të hënës dhe çfarë kuptimi kanë, meqenëse ylli i natës ka qindra kuptime të ndryshme. Përveç kësaj, ne do t'ju japim ide për tatuazhin tuaj të ardhshëm të përshtatur për çdo kuptim, në mënyrë që të gjeni modelin tuaj ideal.

Magnetizmi që ndjejmë për hënën

Ujqërit janë të lidhur ngushtë me Hënën

Hëna është një model tatuazhi që meshkujt dhe femrat i kanë tërhequr prej kohësh dhe do të mbetet ashtu siç është pa dyshim për një bukuri ekstremeMe Shtë një tatuazh që ka qenë gjithmonë popullor dhe që do të vazhdojë të jetë dhe është se nuk mund të bësh një tatuazh të shëmtuar kur Hëna është protagoniste.

Çift me një diell dhe hënë të tatuazhuar

Hëna, shok besnik në kundërshtim me yllin mbret, mik dhe armik ... drita në errësirë, motivi i shumë miteve ku njerëzimi i ka dhënë gjithmonë njëfarë fuqie energjisë së hënësGjithmonë do të jetë një element i jetës sonë që nuk mund të humbasim për t'u ndjerë i plotë me mjedisin tonë.

Kuptimi i tatuazheve të hënës

Tatuazh i hënës dhe ujkut në gjoks

Hëna, si protagoniste në tatuazhe, jep shumë nga vetja, si për pamjen e saj ashtu edhe për atë shumë kuptime që mund të ketëMe Tjetra ne do të flasim për ato më të gjallë dhe do t'ju japim ide për tatuazhin tuaj të ardhshëm.

Bilanci

Tatuazh Yin dhe Yang me diellin dhe hënën

(Burim).

Për shumë njerëz dielli përfaqëson energjinë e njerëzve dhe hëna anën femëroreKjo është arsyeja pse shumë herë në tatuazhe hëna kombinohet me diellin. Theshtë simboli i ekuilibrit natyror të gjërave: errësirë ​​dhe dritë, burrë e grua, mashkull dhe femër. Kur këto elemente bashkohen, ato shtojnë ekuilibrin dhe harmonia ekziston në botë.

Tatuazhet e diellit dhe hënës

Megjithëse moda tipike e viteve nëntëdhjetë për të vendosur diellin dhe hënën së bashku ka kaluarKa mënyra të tjera interesante për të përfituar nga ky tatuazh, për shembull, të ndarë me dikë ose me një dizajn më delikat, të frymëzuar nga mandala.

Një nga shembujt më të njohur në këtë drejtim, për shembull, janë tatuazhe të frymëzuara nga yin dhe yang dhe që kanë protagonistë diellin dhe hënën.

Fazat e hënës

Fazat e Hënës në të zezë dhe të bardhë

Në vend të kësaj, tatuazhet e hënës gjithashtu mund të jenë të pavarura pa pasur nevojë të bëni tatuazhe edhe në diellMe Vetë Hëna ka shumë kuptime të ndryshme, megjithëse ndoshta një nga më kuriozët është kjo për fazat e Hënës, të cilat konsiderohen simbol i pavdekësisë, rilindjes dhe anës së errët të jetës. Natyra.

Fazat e ngjyrës së Hënës janë shumë origjinale

Si një tatuazh, fazat e hënës zakonisht tregohen bardh e zi nëse ndiqet një stil më realistMe Sidoqoftë, ato gjithashtu duken të shkëlqyera në ngjyrë, dhe në modele vertikale që, për shembull, zënë të gjithë parakrahun ose këmbën.

Hëna fisnore

Një hënë fisnore është shumë origjinale

(Burim).

Një hënë e frymëzuar nga fiset ka një kuptim shumë interesant që lidhet me lidhjen me tokën dhe natyrën e personit të tatuazhuar. Ujku që shoqëron këtë dizajn e përforcon më tej këtë simbolikë. Edhe pse në një tatuazh modelet fisnore priren të përfaqësohen me bojë të zezë, siç mund ta shihni në një ngjyrë tjetër ato gjithashtu duken të shkëlqyera dhe fitojnë në delikatesë.

Ujqërit dhe hëna

Ujku ulërin në tatuazhin e hënës

Një legjendë e lashtë amerikane vendase thotë se ujqërit janë përgjegjës për të vëzhguar yllin e mbrëmjes (domethënë Venusi), ndoshta për shkak të kësaj, dhe për shkak të zakoneve të saj të natës, kjo kafshë është aq e lidhur ngushtë me hënën. Për më tepër, në anglisht hëna e parë e plotë e vitit njihet si hëna e ujkut.

Tatuazh gjeometrik ujku dhe hëna

Pa dyshim është një dizajn shumë i popullarizuar dhe shumë i pasur në kuptim që duket shumë mirë në shumë modele të ndryshme, qoftë me ujkun e stilit realist, duke i dhënë më shumë peshë hënës, me ngjyra, bardh e zi për të fituar në dramë ...

Hëna në rritje e në rënie

Një hënë diskrete në dore

Fazat e Hënës gjithashtu Ato janë shumë të pasura për sa i përket simboleveMe Për shembull, një hënë e gjysmë ka një simbolikë të lidhur me mundësi të reja, rritje dhe shkuarje diku. Përkundrazi, një hënë në rënie lidhet me fundin e një etape dhe fillimin e një tjetre.

Tatuazhet e hënës janë shumë të ftohta në madhësi të vogël

Këto tatuazhe ato duken të shkëlqyera me forma të thjeshta që përbëhen nga faza që dëshironi të përfaqësoni për t'i dhënë asaj të gjithë rëndësinë që meriton.

Unalome me hënën

Tatuazhet unalome gjithashtu përfaqësojnë hënat

Ne kemi folur tashmë në raste të tjera për unalome, atë përfaqësim për rrugën jetësore dhe shpirtërore të secilitMe Kur kombinohemi me një hënë, gjithashtu një simbol shumë të fuqishëm të hinduizmit, ne përcjellim mesazhin se kjo rrugë shpirtërore ndiqet me qëllim të arritjes së ndriçimit të pastër dhe të vërtetë.

Unalome me lule zambak uji dhe hënë

Në një tatuazh të tillë Hëna duket e mrekullueshme si në një dizajn me ngjyra ashtu edhe në bardh e ziE gjitha varet nëse doni t'i jepni një prekje më pozitive dhe më goditëse dizajnit ose nëse preferoni që të jetë mjaft delikate dhe diskrete, në këtë rast linjat e holla në të zezë janë opsioni më i mirë.

Hëna me ëndërrimtar

Kapësit e ëndrrave dhe hënat duken të shkëlqyera

(Burim).

Edhe pse ato nuk lidhen me ndonjë kuptim të veçantë, kapësit e ëndrrave me një hënë janë shumë të lezetshëmMe Hëna thjesht lidhet me kapësin e ëndrrave sepse ëndërrimtari supozohet të veprojë ndërsa ne flemë, duke i lënë ëndrrat e mira dhe fatin e mirë të kalojnë dhe të kapin makth. Në një tatuazh, modeli i ndërlikuar i kapësit të ëndrrave kujton mandala, të cilat mund të çojnë në një dizajn të bukur, të ndërlikuar dhe shumë delikat.

Sailor Moon

Tatuazh i hënës marinare, luftëtar i hënës

Edhe pse nuk është një kuptim në vetvete, ka është simboli i një brezi të tërë të rritur në vitet nëntëdhjetë, ndoshta kjo është arsyeja pse tatuazhet Sailor Moon janë kaq të njohura. Ky dizajn është pothuajse i detyrueshëm për ta bërë atë me ngjyra, jo vetëm sepse rezultati është i sigurt se do të jetë shumë i lumtur, por për të përfaqësuar luftëtarët (ose luftëtarin që ju përfaqëson më shumë) me ngjyrën e tyre kryesore, si në këtë tatuazh të bukur Sailor Mercury.

Hëna më pak metaforike

Pamja më realiste e Hënës

Dhe ne përfundojmë me hënën më pak metaforike, domethënë atë është rreth 384.400 kilometra nga këtu, një shembull i shkëlqyeshëm për ata që janë të dhënë pas astronomisë, trillimeve shkencore ose historisë. Zgjidhni ta shoqëroni me një astronaut ose një raketë dhe për një dizajn bardh e zi të shtoni dramë dhe do të jetë thjesht spektakolare.

Tatuazh i diellit dhe hënës në këmbë

(Burim).

Ju e shihni që tatuazhi i hënës do të varet nga mënyra se si dëshironi ta bëni tatuazhin, ka nga ata që bëjnë tatuazh një gjysmë hënë me një mace, duke shtuar lakuriqë, zogj, yje ose re. Ka kaq shumë modele të tatuazheve të hënës sa është më mirë që t'i shihni vetë dhe të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë për modelin tuaj. Na tregoni, a ka ndonjë kuptim të Hënës që ju tërheq veçanërisht? Keni një tatuazh me këtë element si personazhin kryesor? Çfarë do të thotë për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.