Tatuazhet Maori, legjenda që e ka zanafillën këtë art

Tattoo Maori

L tatuazhe maori ato janë një pjesë shumë domethënëse e kulturës së këtyre njerëzve. Me dizajne të ndryshme në secilin fis dhe mijëra kuptime të ndryshme sipas modelit të tyre, këto tatuazhe janë të famshëm në të gjithë botën.

Për çfarë ndoshta nuk dihet aq mirë tatuazhe maori është legjenda që i ka origjinën, si dhe mënyra se si të merrni një dizajn të personalizuar të këtij stili. Lexoni nëse doni ta shikoni më nga afër këtë stil!

Rūaumoko, zoti i tërmeteve

Tatuazhe druri Maori

Legjenda thotë se tatuazhi i parë Maori filloi pothuajse me konceptimin e botës. Rangi dhe Papa, përkatësisht babai qiell dhe nëna tokë, kishin një djalë, Rūaumoko. Ndërsa ishte në barkun e nënës së tij, Rūaumoko, i cili më vonë do të bëhej zot i tërmeteve dhe vullkaneve, bëri që të çajë toka, të cilat konsiderohen tatuazhet e para.

Ka versione të legjendës që thonë se Rūaumoko përfundoi duke dalë nga zorrët e nënës së tij, ndërsa të tjerët pretendojnë se ai qëndroi atje për ta mbajtur atë shoqëri. Në çdo rast, siç thamë, ai konsiderohet zot i tërmeteve, përveç që tregon ndryshimin e stinëve me lëvizjet e tij të tokës.

Ta moko dhe kirituhi

Tatuazhe Maori

Ne kemi folur tashmë për ta moko në artikuj të tjerë, kështu që ne nuk do të insistojmë në temë. Duke folur gjerësisht, ta moko është pothuajse ekskluzive për njerëzit me origjinë Maori, në fakt, disa njerëz e konsiderojnë atë si një përvetësim kulturor kur vishet nga një i huaj.

Në të kundërt, kirituhi, brenda tatuazheve Maori, tenton të mbulojë shpatullat dhe gjoksin. Nëse jeni të interesuar për këtë lloj tatuazhesh, gjëja interesante është se ju mund të merrni një dizajn të personalizuar, për të cilin është më mirë të kërkoni një specialist në këtë stil.

Shpresojmë që ky artikull mbi tatuazhet Maori t'ju ketë ndihmuar të kuptoni më shumë kulturën e tyre. Na tregoni, çfarë mendoni për këto lloj tatuazhesh? Mos harroni të na lini një koment!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.