Tatuazhe valknut ose nyja e vdekjes, cili është kuptimi i tij?

Tatuazhe valknut

A keni hasur ndonjëherë një në të cilin ndërthuren tre trekëndëshat? Shtë e vërtetë se është një dizajn mjaft i zakonshëm edhe pse ajo që jo shumë njerëz e dinë është kuptimi dhe / ose simbolika e tij e vërtetë. Shtë një simbol me një ngarkesë të thellë kuptimi.

Emri juaj? Valknut, edhe pse njihet edhe si «nyja e vdekjes» Ky artikull u kushtohet tatuazheve të valknut dhe kuptimit të tyre.

Kuptimi i Valknut

Edhe pse le të fillojmë me pak për historinë e tij. Çfarë do të thotë emri valknut ose nga vjen? Epo, origjina e emrit të tij të vërtetë është e panjohur për shkak të lashtësisë së tij, por emri aktual vjen nga bashkimi i fjalëve "Valk", kuptimi i përafërt i të cilave është "Ushtari i rënë në aksion » dhe "Knut" që do të thotë "nyjë«. Prandaj, bashkimi i këtyre fjalëve krijon "nyjën e vdekjes", e përsërisim, është një kuptim i përafërt.

Valknut Ajo ka qenë gjithashtu e lidhur me «Babai i të gjithëve » kështu është i njohur Odin në mitologjinë dhe kulturën norvegjeze. Duke e përfaqësuar atë si tre brirë të ndërthurur, "nyja e vdekjes" shoqërohet me vdekjen dhe fundin dhe fillimin e gjithçkaje. Teoritë e tjera thonë se valknut përfaqëson ndërthurjen e nëntë mbretërive që përbëjnë mitologjinë nordike në mënyrën e mëposhtme:

  • Trekëndëshi i parë bashkon mbretëritë Asgard, Vanaheim dhe Jötunheim.
  • Trekëndëshi i dytë bashkon mbretëritë e Alfheim, Svartálfaheim dhe Midgar.
  • Trekëndëshi i tretë bashkon mbretëritë e Mulpelheim, Niflheim, Helheim.

Nga ana tjetër, siç shihet në simbol, këto mbretëri janë të ndërthurura me njëra -tjetrën, duke treguar bashkimin që ekziston midis tyre duke formuar një tveshit së bashku dhe të qenit në gjendje të udhëtojnë mes tyre përmes bifröst.

Në kulturën Viking, u tha se valknut ishte tatuazh ose gdhendur në rrobat dhe armët e tyre nga burra dhe gra që ishin të gatshëm të vdisnin në emër të Odinit; Siç mund ta shihni, është një simbol i lidhur ngushtë me këtë zot.

Studiues dhe studiues të tjerë të mitologjisë norvegjeze e lidhin valknut me gjigantin Hrungir që nga ky i fundit kishte një zemër me tre cepa dhe u mund në luftime nga Thor kur e goditi me të famshmit e tij Çekiç Mjölner. Në përgjithësi, mund të konkludojmë se kuptimi i simbolit është akoma diçka, aktualisht, e hapur për debat, por ajo për të cilën biem dakord është në lidhje me Odin dhe një pjesë të madhe të tregimeve të tij.

L tatuazhe valknut Ato janë perfekte për ata që kërkojnë një tatuazh të rrethuar nga legjenda dhe histori mitologjike. Forma e saj gjeometrike është bërë shumë e popullarizuar këto ditë dhe megjithëse disa njerëz e lidhin gabimisht me disa ideologji ekstremiste, e vërteta është se historia e valknut është mijëvjeçare.

Aktualisht, Simbologji norvegjeze Përdoret jo vetëm si pjesë e kulturës dhe historisë Viking, por, në shoqërinë perëndimore të Shekullit të 21-të është shumë e përhapur. Nga Grupet muzikore (metal i rëndë, metal ...) deri në partidos políticos të ideologjive të ndryshme dhe madje edhe të botës së kinemasë dhe komike, simbolika dhe mitologjia Viking po fiton forcë vitet e fundit për t'u bërë një artikulli i përditshëm në ditën tonë në ditë.

Tatuazhe valknut

El valknut është një simbol i vikingut në të cilën janë lidhur tre trekëndësha. Ky tatuazh ka rrënjë të thella në mitologjinë norvegjeze. E vërteta është se e tillë është lashtësia e saj saqë edhe studiuesit dhe ekspertët në kulturën Viking nuk bien dakord për kuptimin e saj dhe funksionin origjinal të valknut. Meqenëse ka tre trekëndësha, faktori numerik duhet të merret parasysh.

L tatuazhe valknut përdoren për të simbolizuar botët dhe horizontet e reja, edhe pse mund të përdoret gjithashtu për të përfaqësuar të ardhmen, rritjen personale dhe kërkimin e aventurës.

Sot ky simbol përdoret gjithashtu demonstrojnë bindje pagane. Dhe megjithëse më e zakonshme është të gjesh vetëm tre trekëndëshat që përbëjnë valknut, ka edhe nga ata që zgjedhin ta shoqërojnë atë me simbole të tjera të lidhura me atë kulturë, si p.sh. sorrë, një kafshë e lidhur edhe me Odin.

Në përgjithësi, dizajni i valknut lejon shumë ndryshime pa humbur kuptimin e tij. Nga vendos ngjyrë, deri sa ta vizatoni me efektin e gdhendur në gur ose në një shumë minimalist (vetëm rreshta që japin idenë e dizajnit), kuptimi ose thelbi i tij nuk ndryshohet, duke i lejuar secilit person që e gdhend atë në lëkurën e tij, t'i japë atij prekjen e tij personale dhe unike.

Si përmbledhje, mitologjia norvegjeze ka një larmi të madhe runash dhe simbolesh që na transmetojnë historinë dhe legjendën e saj dhe që kanë kuptime shumë të thella dhe të fuqishme, nga tatuantes, ju inkurajojmë të hulumtoni këtë kulturë të pasur dhe personazhet e saj për të cilët kemi dëgjuar kaq shumë.

Në galerinë që shoqëron këtë artikull mund të gjeni një të tillë përmbledhje të ndryshme të tatuazheve të gështenjë për të marrë ide.

Fotografitë e Valknut Tattoos


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.