Tatuazhet fisnore dhe kuptimet e tyre

Tatuazhe fisnore

Tatuazhet fisnore janë shumë të njohura sot. Siç sugjeron edhe emri i saj, origjina e saj daton që nga fiset indigjene të epokës së bronzit, rreth 5000 vjet më parë. Në fakt, fjala "tatuazh" rrjedh nga fjala polineziane "tatau".
Të gjithë njerëzit që jetojnë në ishullin Marquesas në Polinezi janë bërë tatuazhe. Ata i konsideronin simbolet e tatuazhuara si një formë gjuhe. Në këtë kulturë të veçantë, imazhet dikur frymëzoheshin nga kafshët.

Kuptimet janë të ndryshme, sipas çdo fisi dhe bindjeve të tyre. Në disa shoqëri, tatuazhet fisnore shënojnë fazat e jetës, si lindja, mosha e rritur dhe vdekja, në të tjera ata dallojnë anëtarët e fisit sipas statusit shoqëror.

Gjithashtu tatuazhet përfaqësonin një mbrojtje të caktuar kundër së keqes, mund të thuhet se e përdornin si simbol ose hajmali, në raste të tjera për të rritur tërheqjen seksuale ose për t'u përdorur në rituale të shenjta, ndër të tjera.
Vendet kryesore në trup ku bëhen tatuazhet fisnore janë krah, këmbën, gjoksin, shpatullën, parakrahun, këmbën dhe dorën.

Tatuazhet fisnore dhe kuptimi i tyre shpirtëror

Tatuazhet fisnore nuk ishin vetëm një zbukurim fizik. Ishte gjithashtu pjesë e spiritualitetit të një fisi. Ishin tre faktorë kryesorë që e çuan praktikën e tatuazheve fisnore nga të qenit thjesht një art në të qenit gjithashtu një simbol shpirtëror: dhimbja, qëndrueshmëria dhe humbja e burimit të jetës (gjak).
Kjo treshe mistike e ktheu tatuazhin nga thjesht art dhe e shndërroi atë në një mundësi për të tërhequr njerëzit në një marrëdhënie me Zotin. tatuazh i nuses fisnore

Sepse trupi dhe shpirti përgjithësisht mendohej se ishin identikë me njëri-tjetrin, tatuazhet e tij ekzistonin si në planin fizik ashtu edhe në atë shpirtëror. Shumë nga fiset besonin se tatuazhet jo vetëm që do të mjaftonin për t'i futur ata në botën e duhur shpirtërore, por se tatuazhet e tyre gjithashtu u ofronin atyre kualifikime të veçanta për profesione të favorshme pas mbërritjes.

Tatuazhet fisnore dhe kuptimi i tyre simbolik

Ndërsa tatuazhet moderne fisnore ndjekin të njëjtin model të ndërlidhur, tatuazhi tradicional fisnor ishte jashtëzakonisht i larmishëm.
Shumëllojshmëria e stileve nga fisi në fis dhe kultura në kulturë ishin të nevojshme për t'i shërbyer qëllimit të tyre origjinal: për t'i ndihmuar burrave dhe grave një pamje të veçantë fizike që mund të lidhej shpejt dhe lehtë me një fis të caktuar. Këto janë disa prej tyre dhe kuptimi i tyre.

enata

tatuazh fisnor enata

Figurat njerëzore, të njohura edhe si enata në gjuhën markeze, përfaqësojnë burra, gra dhe nganjëherë perëndi. Ato mund të vendosen brenda një tatuazhi për të përfaqësuar njerëzit dhe marrëdhëniet e tyre.

Nëse vendosen me fytyrë poshtë, ato mund të përdoren për të përfaqësuar armiqtë e mundur, në formën e tyre njëjës.
Në formën e tij të modeluar, të bashkuar në një rresht duke simuluar një grup njerëzish të kapur për dore, ata formojnë motivin e quajtur ani ata, që përkthehet si "qielli me re". Një rresht enata në një formë gjysmërrethore shpesh përfaqëson qiellin dhe paraardhësit që mbrojnë pasardhësit e tyre.

Majë shtize

tatuazh me majë shtize

një lloj tjetër shigjete

Një tjetër simbol klasik i përdorur për të përfaqësuar natyrën e luftëtarit është shtiza. Majat e shtizës janë gjithashtu shumë simbolike në lidhje me objektet e mprehta dhe mund të përdoren për të përfaqësuar thumbin e disa kafshëve.

oqean

Tatuazh i oqeanit me valë

Është një nga tatuazhet më të rëndësishme fisnore që nga ajo kohë oqeani është një shtëpi e dytë për polinezianët dhe vendi i pushimit kur ata nisen për udhëtimin e tyre të fundit. Tatuazhet fisnore të imazheve të stilizuara të valëve të oqeanit mund të përfaqësojnë ide si jeta, ndryshimi dhe vazhdimësia përmes ndryshimit. Valët mund të përdoren gjithashtu për të përfaqësuar botën përtej ose vendin ku i ndjeri shkon të pushojë në udhëtimin e fundit.

I hollë

tatuazh fisnor tiki

Një nga kuptimet e fjalës tiki është figura, kështu që tiki është emri që u jepet figurave të ngjashme me njeriun që në përgjithësi përfaqësojnë gjysmëperëndi që u shfaqen njerëzve në formën e kafshëve si hardhucat.

Tiki gjithashtu mund të përfaqësojë paraardhësit, priftërinjtë dhe krerët e hyjnizuar që u bënë gjysmë perëndi pas vdekjes së tyre. Ata simbolizojnë mbrojtjen, pjellorinë dhe shërbejnë si kujdestarë.
Duke e stiluar vazhdimisht figurën, është arritur një version i thjeshtuar, i quajtur "sy i ndritshëm", ku sytë, vrimat e hundës dhe veshët duken të jenë elementët kryesorë.

Tortuga

Tatuazh i breshkës fisnore

Breshka ose honu është një tjetër krijesë e rëndësishme në të gjitha kulturat polineziane dhe është lidhur me kuptime të ndryshme. E para është fakti që breshkat simbolizojnë shëndetin, pjellorinë, jetëgjatësinë në jetë, themelin, paqen dhe pushimin.
Fjala hono, që do të thotë breshkë në gjuhën markeze, ka kuptime të tjera që përfshijnë gjëra të tilla si bashkimi dhe bashkimi i familjeve dhe përfaqësimi i idesë së unitetit.

Breshkë polineziane e tatuazhuar
Artikulli i lidhur:
Simbolet kryesore në tatuazhet polineziane

Hardhucë

tatuazh hardhucë

Hardhucat dhe gekot luajnë një rol të rëndësishëm në mitin polinezian. Zotat (atua) dhe shpirtrat më të vegjël u shfaqeshin shpesh njerëzve në formën e hardhucave dhe kjo mund të shpjegojë pse elementi i stilizuar i përdorur për të përfaqësuar hardhucën është shumë i ngjashëm me simbolin e stilizuar të përdorur për të përfaqësuar njeriun.

Hardhucat janë krijesa shumë të fuqishme që sjellin fatAta komunikojnë mes njerëzve dhe perëndive dhe mund të hyjnë në botën e padukshme. Nga ana tjetër, ata gjithashtu mund të sjellin vdekje dhe shenja të këqija për njerëzit mosrespektues.

Stingray

tatuazh me thumb

Tatuazhet fisnore të fisit mund të bëhen në shumë variacione dhe stile, dhe kanë shumë kuptime simbolike. Rrezja manta ka aftësinë të fshihet në rërën nënujore, kryesisht nga peshkaqenët, dhe është në gjendje të mbulohet me rërë dhe të mbetet e palëvizshme.

Shumica e peshkaqenëve mund ta ndiejnë prenë e tyre në rërë bazuar në lëvizje, por në pjesën më të madhe, ajo është në gjendje të fshihet dhe për këtë arsye, imazhi i tij klasifikohet si simbol i mbrojtjes. Tema të tjera që shkojnë dorë për dore me imazhin e manta ray janë përshtatja, hiri, qetësia, rreziku, shkathtësia, shpejtësia dhe vjedhja.

A duhet të bëni tatuazhe fisnore?

Për këdo që sapo ka filluar në udhëtimin e tatuazheve, ky stil shpesh paraqitet dukshëm. Ka kaq shumë modele saqë zgjedhja e njërit mund të jetë e vështirë. Nëse po mendoni të merrni një ose më shumë, duhet të merrni parasysh pikat e mëposhtme:

  • Estetike: Nëse dëshironi një tatuazh minimal me një pamje monokromatike, atëherë tatuazhet tribal janë ideale. Tatuazhet fisnore zakonisht janë të ngjyrosura me ngjyrë të zezë ose blu shumë të errët pa ngjyra të tjera të pranishme. Modelet mund të ndryshojnë nga të thjeshta në shumë komplekse, por në të gjitha rastet bien në sy.
  • Rëndësia e kulturës: Është e rëndësishme të theksohet se tatuazhet fisnore kanë një rëndësi të madhe kulturore për shumë njerëz. Nëse jeni nga një kulturë ku tatuazhet praktikoheshin në një moment në të kaluarën, një tatuazh modern fisnor mund t'ju ndihmojë të shprehni lidhjet tuaja me të kaluarën dhe praktikat tuaja të lashta.

Vendimi për të bërë një tatuazh është i juaji, por tatuazhet fisnore kanë një ndjenjë e madhe e lidhjes me paraardhësit, me shpirtin e luftëtarëve dhe me magjinë. Ata janë një zgjedhje e shkëlqyer!!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.