Zbuloni dyqanin më të vjetër të tatuazheve në botë, a mund ta merrni me mend sa kohë ka qenë aktiv?

Krahu i tatuazheve

A keni menduar ndonjëherë se çfarë është dyqani më i vjetër i tatuazheve në botë? Dikush mund të mendojë për një pozicion të mëparshëm në Polinezi, mbase në shekullin XIX, të bartura nga babai tek djali, kushtuar artit të bukur të tatuazh tradicional...

Por nuk është kështu. Përgjigja do t'ju befasojë. Vazhdoni të lexoni për të ditur më shumë!

Suvenire origjinale dhe të përjetshme

tatuazhe në të zezë dhe të bardhë

Shumë, shumë vite më parë, më shumë se shtate qindJeruzalemi ende nuk kishte kartolina dhe pelegrinët të cilët do të bënin gjërat e tyre pelegrin në rrugët e nxehta dhe me pluhur të kryeqytetit duhej të merrnin një lloj tjetër recuerdo një casa

Pse pelegrinët zgjodhën të merrnin këto origjinale suvenire në lëkurën tuaj është më pak e çuditshme se sa tingëllon. të krishterë ata mbanin me vete tatuazhe kryq dhe emrin e Krishtit për t'i identifikuar ata. Me ardhjen e vizitorët në Tokën e Shenjtë, kjo u bë edhe më e zakonshme dhe udhëtarët filluan të shënojnë veten për të kujtuar kalimin e tyre nëpër atë tokë dhe të tyre përkushtimi ndaj fesë.

Tatuazhe të dikurshme dhe sot

Jeruzalemi

Jeruzalemi, qyteti ku ndodhet dyqani më i vjetër i tatuazheve në botë.

Për shkak të Turizmi fetar i Jeruzalemittipike për qindra vjet, dizenjot më të njohura ata nuk kanë ndryshuar shumë që nga ajo kohë. kryqi jerusalem, imazhe i krishterë o citate latine janë disa nga pjesët më të kërkuara.

Edhe pse tani mjete që përdoren janë makina tatuazhesh, dikur procesi ishte diçka më shumë i mundimshëm. Në një shkrim të kohës përshkruhet kjo procedurë; në të cilën unë di riprodhuar modelin i cili donte të bënte tatuazhe përmes një kallëp druri dhe qymyr në vendin e dëshiruar. Pastaj ai artist tatuazhesh, me ndihmën e një gjilpërë që zhyten shpesh në bojë, përshkroi vizatimin. Më në fund, pjesa mbaroi dezinfektimin e tij me verë.

Një vend i vogël në Calle San Jorge

Brendshme dyqane tatuazhesh

Brendësia e dyqanit më të vjetër të tatuazheve në botë (Burim).

Dhe kjo është ajo ku Familja Razzouk hyj në veprim. Katër breza më parë familja u vendos në Jeruzalemi, edhe pse ai ka bërë tatuazhe për shumë më gjatë: e tij paraardhësit ata mësuan artin e tatuazheve në Egjipt dhe ato kanë qenë gjithmonë të lidhura me kishën.

La familje vendosi të vendoset në një i vogël lokal në një rrugicë të ngushtë dhe të freskët, afër qendrës, por të qetë, e cila tani me krenari sportive a kartel duke demonstruar të tyre më shumë se shtatëqind vjet histori.

Një parantezë e trishtuar

Bërja e tatuazheve

Fatkeqësisht, në mesin e shekullit XX, gjatë luftë Arabo-izraelite, Familja Razzouk duhej të ikte në Jordania dhe artin e tatuazhe për pelegrinët humbi popullaritetin. Pas kthimit, familja arriti të mbante ushqimin dyqan tatuazhesh në det për disa breza, por dukej se askush nga fëmijët e pronarit nuk do të kujdesej për biznes familjar.

Por pastaj një nga djemtë e familjes, Vasimi, ndryshoi gjithçka. Të tijat Pasioni për motorët e bëri atë të interesohej për tattoos dhe për tradita antike të familjes së tij. Për fat të mirë ai vendosi të marrë përsipër dyqanin.

Finale? të lumtur për një familje të përkushtuar në artin e tyre

Bërja e tatuazheve nga pas

Që atëherë, Babai i Vassimit Ai doli në pension dhe djali i tij u kujdes për dyqanin me gruan e tij, e cila gjithashtu është shumë e dashur tattoos. Të dy mësuan teknikat e reja y ata modernizuan dyqanin, si dhe harton dhe mjete, kështu që Tradicion qëndrojnë gjallë përmes karakter modern.

kjo familje Pra, e çuditshme ajo nuk është e sigurt që fëmijët e saj duan të vazhdojnë me biznesin dhe ata thonë se nuk do t'i bëjnë presion. Por ata nuk kanë frikë për të ardhmen e tyre, sepse janë të bindur se Tradicion dhe art Ata do t'i thërrasin ata, siç e quanin Wassim shumë kohë më parë.

Siç mund ta shihni, historia e dyqani më i vjetër i tatuazheve në botë Excitingshtë emocionuese. Dhe ju, a keni vizituar ndonjëherë Bojëra Razzouk? A prisnit që unë të kisha kaq shumë Histori? Ndani tuajin mendim mbi komentet!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.