Tatuazhet Oni, demoni japonez

Oni janë të këqij ose mbrojtës në varësi të kontekstit

(Burim).

Tatuazhet Oni bazohen në një nga youkai-t më tërheqës në Japoni. Në fakt, ato janë aq të lidhura me kulturën e atij vendi, saqë mund të gjenden në legjenda të panumërta, në të cilat marrin forma dhe karaktere të ndryshme.

Në këtë artikull në oni tattoos do të flasim për llojet e ndryshme të demonëve që ekzistojnë, si dhe disa nga historitë e tyre më të famshme, dhe gjithashtu do të flasim se si të përfitojmë prej tyre në një tatuazh. Dhe, nëse keni mbetur duke kërkuar më shumë, ne ju rekomandojmë këtë artikull në tatuazh hannya.

Kush janë oni?

Tatuazh i skenës Oni në krah

(Burim).

Oni janë disa demonët shumë të veçantë të kulturës japoneze, pasi, megjithëse ndajnë një sërë karakteristikash, ka edhe shumë lloje. Si fillim, megjithëse priren të jenë të këqij dhe mjaft të dhunshëm, ndonjëherë ata marrin një rol mbrojtës, në varësi të vendit dhe historisë që tregohet.

Një stil kawaii

(Burim).

Besohet se origjina e oni nuk është rreptësisht japoneze, dhe se prania e tyre ndoshta u prezantua në Japoni falë ndikimit kinez, gjë që do të shpjegonte pse në disa histori ata u konvertuan në budizëm, një fe që erdhi në arkipelag pikërisht falë fqinjëve.

Oni tatuazh anash

(Burim).

Sa i përket aspektit fizik, kanë pamjen e një vegulli, dhëmbë të mëdhenj të shtrembër, brirë në kokë pak a shumë të mëdha (nga dy brirë të vegjël dhe të adhurueshëm deri te brirët e frikshëm të demit) dhe shumë ngjyra të ndryshme lëkure, megjithëse më të zakonshmet janë e kuqja, bluja dhe e verdha. Ata gjithashtu thuhet se veshin lëkurë tigri.

Një mbulesë me një qepë blu

(Burim).

Në fakt, besohet se këto qenie ruajnë portën e ferrit, e cila është në verilindje (një pikë kardinale që tradicionalisht konsiderohet e pafat). Sipas kalendarit kinez, ky drejtim do të ishte midis lopës dhe tigrit, dy nga kafshët në kalendarin e tyre me të cilat ata ndajnë edhe drejtimet, gjë që do të shpjegonte brirët dhe lëkurën e tigrit që ata mbajnë.

Tatuazhet Oni bazohen në një demon ose ogre japonez

(Burim).

Oni, meqë ra fjala, Ata kanë dy gjini, duke qenë se mund të jenë mashkull, në formën e një zogu dhe zakonisht shoqërohen nga një lloj lakuriq nate me thumba dhe hannya, ose onis femër., të cilat nuk kanë as më shumë e as më pak se një origjinë njerëzore, pasi janë gra të konsumuara nga xhelozia që janë kthyer në këtë shpirt hakmarrës.

Momotaro, fëmija i lindur nga një pjeshkë

Një tatuazh i madh në shpinë

(Burim).

Një nga historitë më të famshme në të cilën gjenden ons është ajo e Momotaro. Legjenda thotë se një plak dhe një plakë jetonin shumë të qetë në mal. Një ditë, gruaja shkoi të lante rrobat në lumë dhe gjeti një pjeshkë gjigante që zbriste nga përroi. E impresionuar e çoi në shtëpi, ku së bashku me të shoqin e hapën për të ngrënë.

Oni dhe samurai në tatuazh në stilin japonez

(Burim).

Por cila ishte habia e tyre kur brenda gjetën një djalë që e quajtën Momotaro (momo do të thotë 'pjeshkë' në japonisht). duke u rritur, i riu dëgjon për një ishull plot me oni ku ata skllavërojnë njerëzit, e hanë dhe mbi të ua vjedhin sendet. Me ndihmën e një majmuni, një fazani dhe një qeni që, përveçse flasin, janë shumë të këndshëm dhe të guximshëm, Momotaro kap udhëheqësin e oni dhe ua kthen thesaret pronarëve të tyre të ligjshëm.

Kuptimi i tatuazheve oni

Personazhi i Onit

(Burim).

Edhe pse besohet se oni janë thelbësisht të liga dhe mizore, e vërteta është se kuptimi i tatuazhit nuk duhet të jetë i keq. Oni, në fakt, Ata janë një frymëzim i madh për të përfaqësuar një skenë japoneze nga një histori që na pëlqen (qoftë "Momotaro" ose ndonjë tjetër, siç e keni parë, ka oni për të gjitha shijet).

Lamu vendos një rrotullim anime në brirët dhe veshjet tradicionale të këtyre qenieve

(Burim).

Kuptimi me të cilin lidhet ky lloj tatuazhi është po aq i larmishëm. Për shembull, Besohet se këto tatuazhe mund të largojnë fatin e keq ose t'ju mbrojnë (Siç thamë më parë, ndonjëherë oni merr një kuptim mjaft mbrojtës, megjithëse është një kuptim mjaft modern).

Një oni i përshkruar

(Burim).

Për më tepër, një oni mund të përfaqësojë kontrollin tuaj mbi një pjesë më të errët tuajën, të cilin duhet ta njihni për të mos e lënë të dominojë mbi ju.

Dhe, në fund, oni Ato shoqërohen edhe me dënimin për padrejtësinë., përsëri një kuptim më shumë i lidhur me mbrojtjen, edhe pse pa harruar dhunën që i karakterizon.

Si të përfitoni sa më shumë nga tatuazhet oni

Tatuazh me maskë Oni

(Burim).

oni Ata japin shumë lojë në një tatuazh, siç do ta shohim më poshtë. Për të përfituar sa më shumë prej tyre në dizajnin tuaj, ka disa gjëra që duhet të mbani në mend:

Bardh e zi oni realist

(Burim).

  • Edhe pse oni tatuazhe sigurisht ata thërrasin që të përdorni një stil tradicional japonez për të përfituar sa më shumë prej tyre, edhe pse në copa më të vogla mund të zgjidhni edhe një stil më të thjeshtë, kawaii, me ngjyra të ndezura dhe linja të qarta.
Oni maskë në këmbë

(Burim).

  • Për sa i përket ngjyrave, siç thamë në fillim, lëkura e qenit mund të jetë me ngjyra të ndryshme, diçka thelbësore për t'u marrë parasysh kur zgjidhni dizajnin dhe ngjyrat e tjera që do ta shoqërojnë atë.
Tatuazh i bukur mbi gjunjë

(Burim).

  • Për më tepër, sa i përket përmbajtjes, ju mund të frymëzoheni nga oni i famshëm (si zuzari i "Momotaro", megjithëse mund t'i jepni këtij jukai japonez një kthesë qesharake. Për shembull, Lamu, nga anime mitike të viteve nëntëdhjetë, mori elementët tipikë të oni (brirët dhe rrobat e tigrit) për të krijuar diçka të re.

Një hannya, versioni femëror i oni

  • Më në fund, emadhësia e tij mund të përcaktojë gjithashtu se cilin tatuazh oni të zgjidhni. Një madhësi e vogël, për shembull, është ideale për tatuazhe të thjeshta, ku oni është një majmun ose një maskë, për shembull. Nga ana tjetër, tatuazhet më të mëdha mund të tregojnë skena më komplekse dhe shoqërohen me lule, dallgë, personazhe të tjerë...
oni rozë

(Burim).

Tatuazhet Oni shfaqin një nga djajtë ose ograt më të njohur japonezë në një kulturë shumë të pasur të këtyre qenieve. Na thuaj, a e njihje onin? Dhe historia e Momotaros? Si planifikoni t'i shfaqni ato në një tatuazh?

fotot e tatuazhit oni


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.