Tatuazhe elegante dhe me stil egjiptian!

tatuazh egjiptian

Tatuazhet egjiptiane janë shumë të njohura, sepse ato janë shumë të hollësishme dhe kuptimi i tyre është shumë simbolik. Hieroglifet janë dizenjot më të njohura dhe më të popullarizuara të këtij lloji të tatuazheve, por ato nuk janë opsioni i vetëm larg tij. Tatuazhet egjiptiane gjithashtu përfshijnë perëndi, perëndesha egjiptiane ose simbole të tjera të rëndësishme shpirtërore dhe shumë simbolike në modelet e tyre.

Egjiptianët e lashtë zhvilluan simbole dhe vizatime mjaft të hollësishme që përmbanin kuptime të rëndësishme për ta, sepse ata disi përshkruanin botën përreth tyre. Kjo është arsyeja pse të njëjtat simbole përdoren edhe sot për të krijuar dizajne spektakolare dhe shumë kuptimplota të tatuazheve.

Tjetra unë dua të flas me ju për disa tatuazhe të rëndësishme, të njohura dhe çfarë domethënie kanë ato. Pra, nëse po mendoni të bëni një tatuazh egjiptian mund të keni një udhëzim të vogël.

tatuazh egjiptian

Ankh

Ankn është simboli i jetës së përjetshme. Njerëzit që besojnë në jetën e përtejme mund ta tatuojnë këtë simbol të fuqishëm. Egjiptianët besuan se ankthi i ndihmonte në mbrojtjen e tyre dhe mund të kalonte në jetë pas vdekjes. Ky simbol i ngjan një kryqi me armë të barabartë me një lak në vend të një krahu që tregon veriun. Një vend ideal për të veshur këtë tatuazh mund të jetë kyçi i këmbës, shpatulla ose dore.

Beetle

Scarab është një përfaqësim i brumbullit të zakonshëm të bajgës, por për egjiptianët, scarab ishte simboli i spontanitetit, kujdesit dhe rilindjes. Ky tatuazh është ideal për tu bërë në hip ose në pjesën e pasme të qafës, edhe pse në kyç mund të duket gjithashtu shkëlqyeshëm.

Më shumë tatuazhe egjiptiane

Tatuazhe të tjera egjiptiane me ngarkesë të madhe simbolike mund të jenë:

 • Ba. Një zog që simbolizon këmbënguljen dhe personalitetin.
 • Syri i Horusit. Ajo përfaqëson syri gjithë-shikues, mbrojtjen.
 • Anubis. Zoti me kokë qeni përfaqëson mbrojtje.
 • Feniksi. Ky zog i zi u akuzua se u ngrit nga hiri për të filluar një jetë të re. Shumë adhurues të tatuazhit e përdorin atë si një shenjë të rilindjes, ose si një simbol i kapërcimit të vështirësive ekstreme.
 • Bastet. Hyjnesha e maceve simbolizon dashurinë për këto kafshë.
 • Sfinks. Simbolizon kujdestarin.

Cilin nga këto tatuazhe ju pëlqen më shumë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.