Tatuazhe Mambabatok. Whang-od, trashëgimtari i fundit i stilit tradicional filipinas

Tatuazhe mbrapa Manbabatok

Whang-od përgatitet të bëjë një tatuazh (Burim).

Në Buscalan, një fshat i vogël në Filipinet, jeton Whang-od Oggay, një grua njëqindvjeçare e cila është ndoshta artistja e fundit e tatuazhe mambabatok, nje lloj Arti tradicional tatuazh filipinas.

Zbuloni më interesanten Histori kjo Mujer dhe e një art tatuazhesh en Peligro të zhduket duke lexuar këtë postim!

Një jetë përkushtimi ndaj artit tatuazh

Tatuazhe krahu mambabatok

Krahu i plakës, plot tatuazhe (Burim).

La jetë Whang-od ka qenë e lidhur ngushtë me këto tatuazhe tradicionale Nga Filipinet. Gruaja e vjetër ka bërë tatuazhe që nga viti pesembedhjete vjet. e tij baba e mësoi se si dhe, edhe pse në fillim e tij tattoos ata nuk raportuan asnjë përfitim ekonomike, pak nga pak po bënte emër.

vet whang od kanë trupi bëri tatuazhe, e cila duket pasi ishte një i ri. I pari ishte një Python në një shkallë.

Tradita dhe legjenda

Tattoo krah mambabatok

Këto tatuazhe kërkojnë shkathtësi dhe qëndrueshmëri të madhe për dhimbjen! (Burim).

L tatuazhe mambabatok nga Whang-od janë mostra e fundit e gjallë e këtij arti. Projektimet e tyre dallohen duke përmbajtur motive natyrore y gjeometrike. Nënshkrimi juaj është një tatuazh de tre pikë. këto tattoos, të cilat ndjekin një metodë që shkon prapa më shumë se njemije vjet, ato bëhen me një instrumental shumë e thjeshtë, ashtu si përbërësit e bojës: ujë y qymyrguri.

Dhe, si në pothuajse të gjitha motive tradicionale, marrëdhëniet e artist tatuazhesh me artin e tij është pothuajse magji, dhe është plot bestytni dhe legjendat.

Për shembull, në fillim whang od tatuazhuar luftëtarë tashmë Mujeres të zonës së tyre që kërkonin të zbukuronin lëkurën e tyre, dhe e bënë këtë me të brohoritjet y parashikimet. Por, me zhdukjaluftëtarë dhe rritje e turistëve, artist tatuazhesh ai ndaloi së kënduari dhe parashikuar të ardhmen e klientëve të tij. Gruaja e moshuar beson se brohoritjet ato janë vetëm për të zbukurim të grave në zonën tuaj dhe festimin e fitoret të luftëtarëve.

Përveç kësaj, secili tatuazh mambabatok ka një simbolika shumë precize dhe e lidhur ngushtë me kulturë nga fshati. Për shembull, ai tatuazh shqiponje simbolizon se a luftëtar vrau a armik.

Nga Manila e zhurmshme deri te Buscalan i qetë

Dyqan tatuazhesh mambabatok

Dyqani i tatuazheve të Whang-od (Burim).

Ky i nderuar artist tatuazheshpër më tepër, nuk mund të jetë akoma. Pavarësisht se ka më shumë se njëqind vjet, dhe duke ndaluar për një javë në 2017 për arsye shëndetësore, pranoni disatridhjetë klientë në ditë!

L ShfrytëzuesPër më tepër, ata vijnë nga larg në fshatin e largët të Ata kontrolluan. Ata kalojnë nëpër fusha të gjera të Filipineve kur ata lënë pas nxitim nga qytete si Manila, dhe në rritje shpatet e pjerrëta që të çojnë në fshatin ku a shenjë e lekundur duke njoftuar hyrjen në kasollen modeste të artist tatuazhesh.

Një nga tatuatorët e fundit mambabatok nga Filipinet?

Tattoos mbesa mambabatok

Mbesa e Whang-od do të jetë një nga trashëgimtarët e tezes së saj (Burim).

Zare whang od që nuk mundet transmetoj arti i tij për këdo sepse duhet të jetë një Tradicion le të ndodhë në të njëjtën gjë familje. Por tatuazh është në rrezik të infektohem. Pasi ajo nuk ka pasur fëmijë, duket se trashëgimia e tatuazhe mambabatok do të humbet këtu.

Për fat të mirë, ekziston një pak shprese: e saj mbesa Grace Palicas dhe anëtarët e tjerë të familjes janë interesuar për të arti tradicionaltatuazhe mambabatok. Edhe pse e tyre arsyet nuk janë aq e ndërlikuar si ato të whang od, dhe se brohoritjet y parashikimet, duke qenë natyrë gojore, do të humbasë me grua e vjeter, duket se kjo arti familjar merr të ardhmen.

Whang-od merr njohje të merituar

Tatuazh i mbaruar mambabatok

Një tatuazh i mbaruar mambabatok (Burim).

Edhe pse mbase whang od mos u bë kështu i famshëm si artistë të tjerë të tatuazh si kat von dFilipinet është mjaftueshëm i njohur, dhe madje ka marrë disa nominimi të konsiderohet një e mirë njerëzore dhe pjesë e kulturën e gjallëa nga ky vend.

Përveç kësaj, ajo është shfaqur në të ndryshme dokumentar dhe në disa ekspozim. Në vitin 2017 ai gjithashtu mori pjesë në një konventë pranë tij praktikantët.

Historia e Whan od, e fundit artist mambabatok tatuazhesh, është pa dyshim drithërues. Një jetë ndryshe, e thjeshtë, kushtuar plotësisht një art i rrezikuar, por çfarë do të përfundojë mbijetuar, edhe nëse është me anë të diçkaje i ndryshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.